Nejlepší lyžařská střediska na světě

Chcete vědět, která lyžařská střediska jsou nyní skutečně v kurzu? Kam jezdí světová smetánka, kde potkáte herce a kde modelky? Připravil jsem pro vás seznam módních lyžařských středisek.

Whistler (Whistler Blackcomb), Kanada

Jedno z nejlepších (ne-li nejlepší) míst na lyžování v severní Americe.  V roce 2010 se zde budou konat Olympijské hry. Pokud jste začali miliony (samozřejmě dolarů nebo eur) vydělávat až vy a vaši rodičové byli ze střední nebo nízké vrstvy, najdete zde spřízněné duše.

Aspen, Colorado, USA

Není potřeba příliš představovat. Středisko žije ze své slávy, a tak se skuteční milovníci lyžování a luxusu začínají přemisťovat do Whistleru v Kanadě. Nebo ještě jinak: staří zůstávají v Aspenu, mladí jezdí do Whistleru. Ale pokud vydělával miliony dolarů již váš táta (tzv. old money), najdete zde dostatek podobně smýšlejících lidí.

Bariloche, Argentina

Nudí-li vás známá lyžařská střediska, vyzkoušejte toto v jižní Americe. Mezi světovou smetánkou je nyní velmi oblíbené.

Courchevel, Francie

Zatímco do Chamonix a Val-d’Isère dnes jezdí každý, jede-li dnes dolarový milionář lyžovat do Francie, jede často do Courchevel. Oblíbili si jej i bohatí Rusové, ale potkáte zde i jiné národnosti. Naopak, Francouzů je zde méně a méně. Courchevel 1850 má jedny z nejlepších a také nejdražších hotelů a restaurací v celých Alpách.

Do Courchevel se většinou lítá vlastním letadlem. Takže nemáte-li aspoň vlastní Cessnu, podívejte se spíše jinam.

Chamonix, Francie

Stará dobrá klasika.

Val-d’Isère, Francie

Chtělo by se říci “nová dobrá klasika”

Como, Itálie

V Comu si můžete koupit vynikající kravaty za deset až dvacet eur (vyrábí se zde). Opravdu doporučuji. V zimě si zde můžete ale i zalyžovat. Točilo se zde několik Jamesů Bondů, Hvězdné války nebo Dannyho parťáci. Nemám zde zkušenosti s lyžováním, ale v létě je celá oblast a jezero samo fantastické.

Cortina d’Ampezzo, Itálie

Nepříliš známé, ale přitom velmi módní středisko.

Ischgl, Rakousko

Vystupovali zde např. Michael Jackson (RIP), Bob Dylan, Tina Turner, Elton John, Pussycat Dolls, Rod Stewart, Jon Bon Jovi, Nena, Sugababes, Enrique Iglesias, Pink, Anastacia, Beyonce, Melanie C, Rihanna, Gabriella Cilmi, Leona Lewis, Kylie Minogue nebo Katy Perry. Středisko je totiž proslavené svými koncerty v nadmořské výšce 2 300 metrů.

Ceny ubytování jsou vyšší, ale za to si můžete při sjezdování zajet do Švýcarska nebo zkusit svah Pardatschgrad s “mírným” převýšením 1 200 m při délce 1 600 metrů.

Na sjezdovce zde potkáte Paris Hilton nebo Naomi Campbell. Řekl bych, že jedna z nejlepších voleb – ale zaplatíte za to

Kitzbühel, Rakousko

Můj děda říká, že zde mají jednu z nejlepších zmrzlin v Rakousku. Osobně jsem z ní ale nikdy nadšený nebyl. Stejně jako ze samotného města. Sláva střediska pomalu, ale jistě upadá a v tomto seznamu lyžařských středisek má nejhorší pozici. Je ale relativně levný.

Lech-Zürs, Rakousko

Luxusní lyžařské středisko, oblíbené mezi evropskou šlechtou. Seženete zde originální dort Sacher. V dvojměstí je šest pětihvězdičkových a 49 čtyřhvězdičkových hotelů. Kolik že jich má Praha?

St. Anton am Arlberg, Rakousko

Sankt Anton tak dlouho pracoval na tom, aby se vyrovnal sousedním lyžařským střediskům Lech-Zürs, až to trochu přehnal. Takže, milujete-li noční život a chodíte-li spát ve tři ráno, je toto ideální místo pro vás. Chcete-li se vyspat, jeďte jinam.

Davos, Švýcarsko

Občas zde potkáte více policistů než lyžařů. Je to takový evropský Aspen aneb dnes se již jezdí jinam.

Gstaad, Švýcarsko

Když si zde koupili usedlosti monacký princ Rainier a Roger Moore, asi to nebude místo zas tak k zahození. V tom zámku na obrázcích se můžete ubytovat. Spíše poklidnější lyžování, příležitosti k nákupu a vyšší a vysoké ceny.

Verbier, Švýcarsko

Máte-li zájem potkat na sjezdovce Leonarda DiCapria, Victorii Beckham, Jamese Blunta nebo Richarda Bransona, je toto lyžařské středisko přesně pro vás. Je celkem drahé, lyžařské středisko pracuje na tom, aby bylo tak luxusní jako Courchevel – a z něčeho to zaplatit musí. Výhledy ovšem stojí za to.

St. Moritz (Svatý Mořic), Švýcarsko

Krásný a drahý. Starý, ale stále dobrý. Mládež asi zajede spíše do Verbieru nebo Zermattu, ale dáváte-li přednost klasice, je toto místo pro vás. Zkuste některou z restaurací. Bude vás to stát několikadenní plat, ale za ten výhled a jídlo je to dobrá směna.

Zermatt, Švýcarsko

Kromě výhledu na Matterhorn si můžete užít výhledu na modelky, které sem často jezdí. Výhled vám nezkreslí smog, protože v městečku je zakázáno jezdit autem. Pro milovníky elegantního života nabízí i několik galérií. Pro shopholiky pak dostatek módních obchodů. A pro gurmány opravdu báječné restaurace.

Foto: Tourismusverband Paznaun – Ischgl