Čistírny, ševci a krejčovské salóny

Máte-li vlastní zkušenosti s těmito a podobnými službami, napište mi na nemec@elegantne.cz. Budu ale potřebovat ověřit vaši totožnost.

Obecné praktické rady

Kde si nechat spravit boty

U výrobce. Zní to zvláštně, ale pokud máte skutečně kvalitní boty (od Loake výše), nenechte na nich pracovat příštipkáře, ale mistry. Výrobce vám v brožurce k botám vysvětlí, že boty máme zaslat do obchodu, kde jste si je koupili a prodejce je zašle k výrobci (nevím, zda je možno zaslat i přímo k výrobci).

Oprava trvá cca dva týdny, ale protože týden to budete posílat do zahraničí a týden se vám boty budou vracet, počítejte s měsícem – a že se vám to prodraží. Nicméně, takové boty stojí od 4 000 Kč, takže než-li si je nechat zničit, raději dejte 1 000 Kč za opravu jednou za rok.

Na druhou stranu: pokud znáte skutečně kvalitního ševce v Praze, Brně nebo vlastně kdekoli, dejte mi prosím vědět na nemec@elegantne.cz.

 

Koho mohu doporučit

Kadeřníci, kadeřnictví a kadeřnické salóny

Brno

Jan Špilar/Střihoruký Edward – Stříhá mě Robert. Servis dokonalý, prostředí pěkné, střihy hodně dobré (asi tak 9 z 10). Velkou výhodou je, že mi vážně udělali účes, o který se nemusím starat a který se sám upraví do hodně dobré podoby. Cena 900 Kč. Nevýhodou jsou dlouhé čekací lhůty, minimálně 14 dní, spíše déle.

V září 2008 u nich byla kamarádka a ostříhali ji perfektně. Za ty peníze to stálo.

Dvě výtky: nejlepší vlasy mám od nich zhruba tři týdny po ostříhání. Budu jim muset říct, ať mi nechávají delší vlasy. A měli by mít k dispozici větší katalog pánských střihů, abych si mohl podrobněji vybrat.

Upozornění: Jana Špilara znám trochu osobně, vážím si jej a kdysi jsme spolu dělali jeden obchod. Proto nejsem absolutně nestranný (ale trvalou slevu by mi mohl dát :-)).

Aktualita: změnil jsem u nich kadeřníka – a mám konečně střih, který se líbí všem i mně.
Hair Club – Moje kadeřnictví před Střihorukým Edwardem. Nechával jsem se u nich stříhat u jedné kadeřnice asi dva roky. Cena zhruba poloviční, hodnocení 7 z 10. Kadeřnice 8,5 z 10. :-)

Čistírny

Brno

V Ingi mi doporučovali čistírnu v IBC a v obchodním centru v Králově Poli.

Drogerie

Dražší drogerii doporučuji nakupovat na feelunique.com (affiliate). Sídlí v bezcelní zóně, čehož využívají nejen k nejnižším cenám, ale navíc mají poštovné kdykoli zdarma.

U koho váhám

Krejčí

Brno

Ingi – Servis je vynikající. Obsluha báječná. Ale: nechal jsem si u nich zkrátit rukávy. A i když mi je zkrátili, ne dostatečně. A to jsem je na to ještě upozorňoval! Krejčí by měl vědět, že rukávy u saka musí končit u zápěstí, aby byla vidět košile a na ni dokonce manžety! Musel jsem to nechat předělávat.

Ukazovali mi nějaké obleky, ale nebylo to nic na běžné nošení. Zdá se mi, že šijí spíše pro ženy.

Trochu nestíhají nabídku. V půli srpna 2007 vystavovali na webu kolekci jaro – léto 2007. V GQ, které mi přišlo 5. srpna 2007, se řešilo, co se bude nosit v létě 2008.

Zkrácení rukávů u sak přijde na 150 až 200 Kč. Připravte se na dodací lhůty týden až tři u zkrácení rukávů.

Nyní, v roce 2008 mohu říci, že jsme k sobě nakonec nějak našli cestu. Už ví, co a jak, a tak ví třeba to, že mám každou ruku jinak dlouho, a tak mi musí každý rukáv zkrátit jinak. Jednou navrhli pěkné zúžení rukávů, což se jim opravdu povedlo.

Opravny obuvi, ševci a obuvnictví

Brno

Mister Minit ve Vaňkovce – nejsou to naprostí profesionálové („švec“ tam zároveň ryje cedulky). Jeden pracovník byl dosti nepříjemný a výsledek byl mizerný. Ovšem nyní jsem tam narazil na ochotného a zdá se, že i schopného pracovníka. Další vás ale v pohodě okrade.

Čistírny

Brno

Chrištof – mají sběrny po celém Brně, ale já pro jistotu využívám tu oficiální v Tescu u Hlavního nádraží. Jako snad jediní čistí ručně kravaty. Sice za 119 Kč, ale ručně. Dávám si k nim i čistit obleky.

Ovšem poslední návštěva mě donutila o této čistírně velmi přemýšlet. Viděl jsem, jak můj oblek ledabyle složili a dali do pytle, který stáhli šňůrou. Oblek, který je tak choulostivý, že pro něj máme drahá ramínka! Můj infarkt pak dokonali prací s kravatami: nějak je přehodili a svázali (!!!) do uzle. Jako by to byly kravaty za pár korun. Přitom kravaty jsou nejchoulostivější část pánského šatníku a musí se s nimi zacházet extrémně opatrně.

Takže se vydám hledat někoho jiného.

Komu se vyhnout

Čistírny

Brno

Rapid Service – sako se mi divně lesklo – jako by jej přejížděli hodně špatnou žehličkou. Sako od té doby ztratilo svůj glanc.

Opravny obuvi, ševci a obuvnictví

Brno

Baťa na České – snad nejhorší ševci ve městě. Několikrát jsem jim dával slepit podrážku nohy a vždy se mi odlepovala. Jejich nejdražší podpatky se velice rychle ošoupou. Navíc mi automaticky chtěli dát nejlevnější model. Musel jsem je upozornit, že si chci připlatit za kvalitu. Skuteční příštipkáři.

I moje bývalá přítelkyně měla s Baťou na České špatné zkušenosti. Nechala si tam udělat nové podpatky a do týdne byly zničené.

 

Krejčí

Krejčovství Čechová – jen pro otrlé povahy

Janošek – Hruška – připravuji speciální recenzi

Praha

Monika Rejmon – Černá – tak strašní, že jsem na ně sepsal recenzi, kterou zde v budoucnu publikuji

Kadeřníci, kadeřnictví a kadeřnické salóny

Praha

Salon Lafayette Gallery – oškubali mě naprosto děsivě (myšleno vlasy – cenu už si nepamatuji, ale byla vysoká).

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008