Dámska móda

Hlavní článek sekce Dámská móda

Dámské módě nerozumím natolik, jako pánské. Na druhou stranu, průměrná žena je krásnější než průměrný muž.

Proto by byl hřích se alespoň okrajově nevěnovat dámské módě. :-) Jak budu pronikat i do tajů ženské módy, budu rozšiřovat tuto sekci. Protože i u dámské módy platí, že o ni musíte hodně vědět a být inteligentní, abyste o ní dokázali hovořit a využívat ji.

Krásná móda nemusí být drahá

Časem následující myšlenku rozvedu na hlavní stránce sekce Elegance, styl a trendy: nemusíte být bohaté a podléhat každý rok módě, abyste byly krásně oblečené.

Vždy srovnávám tři mé kamarádky: jedna z nich je velice, velice bohatá (díky tátovi, který patří mezi nejbohatší Čechy). Kupuje si velmi drahé oblečení. Ovšem „módní policie“ by ji zavřela do vězení za to, že si kupuje oblečení, které jí nesluší a které děsivě kombinuje.

Další kamarádka má podprůměrný plat a v mládí byla velmi chudá. Mohla si jenom občas nakoupit něco v second-handu. Ovšem tak dokonale sladěnou dívku jako ji potkáte jednou za rok.

I třetí má spíše podprůměrné příjmy. A opět: tak elegantní dívku jen tak neuvidíte.

Vtip u posledních dvou byl ten, že studovaly umělecké obory (první výtvarné umění, druhá architekturu). A věděly, jak nakombinovat barvy a sladit jednotlivé prvky oblečení jak mezi sebou, tak se svými tělesnými proporcemi a barevným typem. Navíc dokázaly chvíli počkat, než nakoupily to pravé. A ke všemu uměly ještě skvěle svůj šatník kombinovat.

I dámská móda vyžaduje inteligenci

Chcete-li se skvěle oblékat, musíte být inteligentní. Má to jedno plus a jedno mínus. Tzv. krystalická inteligence se dá získat (fluidní máte vrozenou). Naučit se zářit na ulici, v práci nebo ve společnosti se lze naučit.

Mínus tkví v tom, že podle faktorového modelu inteligence máme 120 jednotlivých prvků inteligence. Což znamená, že i když jste inteligentní v jedné oblasti módy, jiné oblasti módy vám budou dělat těžkosti. Například budete umět vybrat materiál a prokouknete marketingové triky, ale budete mít problém vybrat si vhodnou barvu.

Uvedu příklad dvou mých kamarádek: dvě z nich jsou velice chytré, první má doktorát, druhá má doktorát a pro jistotu vystudované tři obory na dvou vysokých školách. První se o módu dokonce zajímá, ale nakupuje si věci, které jí nesluší. Druhá je schopna si také na sebe obléknout věci, ve kterých vypadá – s odpuštěním – děsivě.

Nesmíte podléhat módě

Na módním serveru je to prapodivné tvrzení. Ale je to tak. I když se dámská móda vyvíjí mnohem rychleji než pánská, pokud chcete dobře působit, nesmíte módě podlehnout. Každá žena má jiné proporce, je jiný typ (viz následující oddíl) a je jiný barevný typ. Proto jedné sluší ono a druhé něco jiného. Noste to, co sluší právě vám.

Navíc: budete-li módní, budete tuctová. A vy se přeci chcete vždy vydělit z davu a být lepší, ne? Vždy úpím, když celé město chodí v balerínkách.

Ostatně, už Coco Chanel prohlašovala: „Móda je stvořena k tomu stát se nemódní.“

Elegantní, sexy a romantická móda

Budu opět citovat Coco Chanel: „Dívka by měla mít dvě podoby: prudce elegantní a pohádkovou.“ Poslední kategorii bych rozdělil na dvě: romantickou a sexy. To jsou tři základní podoby u ženy:

  1. elegantní (vznešená),
  2. romantická (něžná),
  3. sexy (svádivá).

Vždy byste si měla vybrat, kterou z těchto podob chcete ztvárňovat. Čím čistší styl bude, tím více vynikne.

Kromě toho, že si vybíráte podobu pro daný okamžik, měla byste si zvolit jeden z těchto stylů za svůj základní. Tak, aby vyjadřoval vaši osobnost. Je nesmysl mít za základ něco, co neodpovídá vaší osobnosti.

Následně si pro každý okamžik vyberte opět jeden styl, který použijete jako nadstavbu nad svůj základní styl.

Např. já jsem v základu elegantní typ. Kupuji si jeden oblek za druhým a košile a kravaty již nemám kam dávat. Ale pokud mám být romantický, vezmu si např. hedvábnou košili, bílé kalhoty a kolem krku uváži kravatovou šálu. Tak na svůj základ (elegance) přidám romantiku.

Naopak, např. ve skejťáckém nebo motorkářském oblečení mě nikdy neuvidíte. Nesedí mi, protože to není můj styl. Necítím se v něm ani příjemně.

Někdy se udává ještě sportovní styl. Ale tomu se nedá říkat móda. Nebo snad chcete běhat v centru města v teplácích?

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.