Nákupy, obchody a e-shopy

Podrobné články

Jak na nákupy/nakupování přes internet online

Hlavní článek sekce:

Móda se musí nakupovat inteligentně. Vyhazovat peníze za oblečení dokáže každý. Nakupovat tu nejlepší kvalitní módu za dobrý peníz je již umění. Nebo si stačí přečíst níže uvedené informace.

Česko

Nakupovat módu v Česku v podstatě nemá smysl. Výběr je omezený (šíří sortimentu i invencí), ceny jsou neskutečně vysoké. Často co se neprodá v zahraničí, dovezou další sezónu k nám. Kvalita je odstrašující.

Jediné, co v Česku kupuji, jsou ponožky a přípravky na boty od Kiwi (ty jsou levnější než v zahraničí, ale sortiment je velmi omezený). V roce 2006 jsem koupil výjimečně boxerky (za zaváděcí cenu jsem u firmy Blažek Praha). Jinak nakupuji zásadně v zahraničí.

V Česku se ale vyplatí nechat si ušít oblek.

V zahraničí nakoupíte v pohodě o 30 % – 50 % levněji a často i za více (při výprodejích, v outletech atd.). Už při nákupu okolo 10 000 Kč se vám vyplatí si udělat výlet do Vídně, Mnichova nebo dokonce FoxTownu ve Švýcarsku. Pokud plánujete koupit pořádný oblek, pak zcela určitě.

A proč si neudělat pěkný eurovíkend?

Vídeň

Do Vídně jezdím nakupovat nejčastěji.

V podstatě mám tuto trasu: od Opery (ve vestibulu metra je zajímavý krámek s klobouky a kravatovými šály), projdu Kärntner Straße, Graben a Kohlmarkt, nasednu na metro a vystoupím na Mariahilfer Str.

Na Kärntner Straße začněte v Humanicu. S českým Humanicem se nedá srovnat. Běžně jsou zde k dispozici boty od Churche apod. Další Humanic je na rohu se Stephansplatz.

Pokračujte k obchodnímu domu Steffl a podívejte se do parfumérií Douglas a Marionnaud. Mají úplně jiný sortiment než z nás. Na Graben nakoukněte do salónu Knize (nejlepší krejčí ve střední Evropě) a naproti do obchodu Hermes. Na Kohlmarktu se můžete podívat na značky jako je Versace, Ermenegildo Zegna, Gucci, Chanel, Dolce & Gabbana atd. Ceny jsou ale dosti vysoké, vyšší než v Miláně. Na konci, přímo naproti Hofburgu, doporučuji House of Gentlemen. Něco pro elegantní muže.

Nyní nasedněte na metro, vystupte na zastávce Neubaugasse a běžte do ohromného domu Peek & Cloppenburg.

O nakupování ve Vídni připravím speciální stránku.

Miláno

Vynikající kravaty, kravatové šály a kapesníčky seženete u Andrew’s Ties přímo v Galleria Vittorio Emanuele. Kravaty stojí od 18 do 23 eur, invence a kvalita vynikající. Kapesníčky byly za 3 nebo 5 eur. Nakupoval zde i Bill Clinton.

Drobný příklad: brácha koupil ve výprodeji u Armaniho oblek za 17 000 Kč (v létě 2007, nyní by byl ještě levnější). Původně stál 28 000 Kč. V Česku něco kolem 50 000 Kč.

Při výprodejích musíte být strašně rychlí: První den vstaňte co nejdříve a nejpozději v 9.00 buďte u vybraných obchodů. Nesmíte jít naslepo. Musíte vědět, co chcete a kde. Fronty před pánskými obchody v den zahájení výprodejů jsou běžné.

O nakupování v Miláně připravím speciální stránku.

Berlín

V Berlíně jsem byl ve dvou obchodech KaDeWe a Peek & Cloppenburg.

Porovnával jsem ceny v KaDeWe a Peek & Cloppenburg. Jsou většinou identické. U Peek & Cloppenburg je více zboží, více lidí a je to trochu tržnice. Neberou platební karty Visa. KaDeWe je chrám luxusu. Najdete zde více luxusních značek, lidí je méně a prodavači se vám více věnují. Nabízejí i vůně.

Mnichov

V Mnichově jsem strávil celkově zhruba rok života, ale ještě v dobách, kdy jsem se o módu příliš nezajímal. Běžné obchodní domy najdete v jedné linii od hlavního nádraží po Marienplatz. Nejlepší z nich je Hertie. Tyto obchodní domy miluji, seženete v nich naprosto všechno. Od jídla v suterénu přes oblečení po elektroniku v posledním patře.

Luxusní značky najdete na Maximilianstrasse a Theatinerstrasse.

Londýn

Základem šatníku každého muže jsou košile a kravaty. Proto začněte na Jermyn Street, kde naleznete všechny slavné výrobce košil. Pozor, kvalita a ceny mohou být velmi rozdílné. Podrobnější recenze výrobců košil se dočtete na stránce Jak na nákupy/nakupování přes internet online a na stránce věnující se košilím.

Z Jermyn Street zahněte do Burlington Arcades, kde najdete především výrobce bot. Za rohem je Savile Row, kde šijí jedny z nejlepších obleků na světě. Nyní se vraťte na Old Bond Street a pokračujte na New Bond Street. Obě jsou plné exkluzivních značek, parfumérií a dodavatelů na královský dvůr. Na konci New Bond Street se vám nabízí Oxford Street plná obchodních domů.

Pro zájemce o pánské obleky jsem připravil speciální velmi podrobný návod, jak a kde nakupovat obleky v Londýně.

Pravidla pro návštěvníky obchodního domu Harrods připomínají výcvikový tábor americké armády. Obchod je překrásný, výběr také. Ceny nikoli (kromě výprodejů). Kravata s kapesníčkem od Versaceho v roce 2005 stála 100 liber. Naopak v době výprodejů zde, když už jsme u těch kravat, zde seženete kravaty od Armaniho nebo Brioniho za 30 až 40 liber (stav v létě 2011). Ovšem dokonale upravený prodavač vám přitom řekne: „Lovely!“ (samozřejmě, že v době výprodejů na vás bude mít méně času).

Nakoukněte k Harvey Nichols, je levnější a není zde tolik lidí.

Doporučovaný je outlet T. K. Maxx, který má v Londýně několik poboček. Obleky zde seženete od 60 liber, ale nejste-li bezdomovec, nevidím důvod zde kupovat obleky.

Opět se můžete těšit na speciální stránku na téma „shopping in London“.

Řím

Do Říma se jezdí za romantikou a památkami, ne za módou. Opravdu, zde nakupují jenom hloupí turisté.

FoxTown – Švýcarsko

FoxTown je mega mega outlet na hranicích Švýcarska a Itálie. Protože jste mimo EU, ještě můžete doma požádat o vrácení DPH.

Ceny jsou neskutečně nízké. Pamatuji si, že jsme tam koupili kalhoty od Valentina za 70 eur nebo krásný a originální kabát Giorgio Armani za zhruba 6 000 Kč. V jeansách Diesel a Replay se můžete přehrabovat hodiny, pokud si dobře pamatuji, stály jedny cca 1 000 Kč.

USA

V USA se nakupuje úžasně (mám zkušenost hlavně z New Yorku). Ceny jsou ještě nižší než v západní Evropě. Nevýhodou je, že musíte kupovat drahou letenku (7 000 – 14 000 Kč) a na cestě jste dva dny na cestě, o jet-lagu ani nemluvě. I když, do Milána také jedete 8 – 10 hodin.

Myslím si ale, že pokud si nakoupíte oblečení za zhruba 30 000 Kč, už se vám vyplatí do USA zaletět. Doporučuji výlet do USA každé dva roky.

V USA nakupuji velmi intenzivně přes internet, viz Jak na nákupy/nakupování přes internet online.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

 

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008