Jak na nákupy/nakupovaní přes internet online

Mnoho oblečení nakupuji na internetu. Nemusíte se nákupů přes internet bát – pokud se dobře změříte a podíváte se na velikostní tabulky firem, u kterých nakupujete. Firmy jako Pediwear nebo Crockett & Jones vám pomůžou i s vybráním bot. Změříte si velikost nohy nebo jim pošlete obtisk faxem a oni vám řeknou, jakou máte velikost.

Na druhou stranu, každý výrobce šije trochu jinak. Proto se vyplatí objednat si nejprve jeden kus a podle toho, jak vám střih sedne, nebo ne, objednat další. V každém případě, až na některé výprodeje, skoro všichni nabízí možnost vrácení zboží. U prodejců z eBaye to jsou dny. Standardem jsou tři měsíce, některé nabízí doživotní záruku.

Bál jsem se přes internet nakupovat kalhoty, saka a kabáty. Zde jsou již tělesné proporce natolik rozdílné, že něco vám sedne a něco zase ne. U kalhot jich musím vyzkoušet klidně deset, než mi jedny sednou. Ale pak jsem strach prolomil – a stejně si musíte vždy oblek nebo kalhoty nechat upravit u krejčího.

Z jaké země nakupovat: z Velké Británie a USA

Jako první doporučuji nakupovat v Británii. Poštovné je levnější než z USA a navíc neplatíte DPH a clo jako při nákupu z USA (dohromady cca 22 – 25 %). Když si v úterý objednáte, ve čtvrtek to máte často doma.

Druhou oblíbenou zemí pro nákupy jsou Spojené státy. 300 milionový trh tlačí ceny velmi nízko.

Obecně, pokud se vám zboží u USA nebo Velké Británie nebude líbit, pošlete jej zpátky. Jenom zaplatíte poštovné. Celou zimu jsem nosil jedny boty, pak se mi na jedné objevila prasklinka, poslal jsem je zpátky a dostal peníze nazpátek. Bez ptaní.

Samozřejmě to nesmíte zneužívat. Mají na to propracované mechanismy. Nejprve odmítnou dodat další zboží vám osobně, pak zakážou celou republiku.

Pozor: pánské košile v zahraničí se prodávají většinou pro manžetové knoflíčky (označeno jako Double Cuff, Turn Back, French Cuff atd.). Tzn. že si musíte koupit aspoň nějaké “uzlíčky” za nebo manžety, abyste sepnuli manžety.

Doporučení na konkrétní e-shopy

T. M. Lewin

http://www.tmlewin.co.uk (affiliate odkaz)

Za cenu zhruba 750 Kč (25 liber) pravděpodobně nenajdete kvalitnější košile a kravaty. Oblečení můžete vrátit do tří měsíců bez udání důvodu. Podle recenzí na internetu nejlepší poměr cena/výkon, sám mám od nich osm košil. Výjimečně dobré kravaty. Kromě toho nabízí i manžety, kalhoty, obleky atd.

Každý měsíc mají novou kolekci desítek modelů, jsou velmi nápadití. Slevy mají po celý rok, naopak skutečné slevy nikde nemají. Mají celkem vysoký límeček, takže pokud jste hraniční velikost, kupte si raději o číslo větší. Samozřejmostí jsou různé délky rukávu. Nabízí i slim velikosti.

Více informací o značce T. M. Lewin

Harvie & Hudson

www.harvieandhudson.com

Velmi kvalitní košile (dostáváme se mezi nejlepší košile na světě), pokud si koupíte tři, je cena za košili 33 liber, ve slevě za 30. To je v přepočtu 900 Kč až 1 000 Kč. Samozřejmostí jsou různé délky rukávu. Mají i slim velikosti. Rozdíl oproti T. M. Lewinovi je kvalitnější materiál, konzervativnější vzhled a perleťové knoflíčky. Nabízí primárně košile.

Více informací o značce Harvie & Hudson

Hilditch & Key

www.hilditchandkey.co.uk

Jedny z nejlepších košilí na světě. Při výprodejích dvakrát do roka seženete košili za 49 liber. Za příplatek vám zkrátí nebo prodlouží délku rukávu. Košile jsou extrémně příjemné (mám dvě a další tři jsou na cestě). Nabízí i Sea Island košile za 100 liber (ty nejsou nikdy ve slevě). Mají velmi krásné kravaty.

Kromě košil a kravat nabízí v omezené míře i další sortiment oblečení.

Více informací o značce Hilditch & Key

Turnbull & Asser

store.turnbullandasser.co.uk

Obléká se u nich princ Charles a jsou jeho dvorním dodavatelem. Košile od 115 liber. Slevy nabízí jenom v kamenných prodejnách, ne přes internetu. Zaměřují se hlavně na košile a příbuzné oblečení.

Více informací o značce Turnbull & Asser

Pediwear

www.pediwear.co.uk

Nejlepší prodejce bot na internetu. Stovky druhů vysoce kvalitních bot za báječné ceny. Rodinná firma s fantastickým servisem. Jediný zádrhel jsem s touto firmou měl, když jsem si chtěl poprvé objednat boty. Oznámili mi, že tento typ dodají asi až za čtyři týdny – nakonec se to protáhlo na skoro dva měsíce. Ale od té doby jsem s nimi spokojen.

Když v objednávce uvedete, že jste se o e-shopu dozvěděli na Elegantně.cz, dostanete dřevené napínáky na boty zdarma (nic z toho nemám). U mnoha obuví nabízí jeden pár napínáků zdarma, vy takto s uvedením “Elegantne.cz” dostanete dva (pokud nabízí jeden pár zdarma a navíc druhý pár díky zmínce o Elegantne.cz).

Brooks Brothers

www.brooksbrothers.com

Brooks Brothers je proslavený obchod pro americké elity. Ceny, obzvláště při výprodejích, jsou ovšem nižší než v českých obchodech.

Nenakupujte zde ovšem košile nebo kravaty, těm britským se nevyrovnají. To samé platí o botách. Vše je šito na velké Američany, takže klidně nosím velikost „S“ a přijde mi, že bych od nich mohl nosit velikost „XS“. Modely jsou krásné a kvalita úžasná.

Za poštovné do ČR chtějí 49 dolarů, což je dost . Nabízejí ale úžasnou záruku: kdykoliv chcete, můžete jakýkoliv jejich produkt vrátit bez udání důvodu (v USA běžná věc).

Více informací o značce Brooks Brothers

Macy’s

www.macys.com

Pravděpodobnější největší síť amerických obchodních domů s oblečením a potřeby pro domácnost. Neberou české karty ani PayPal a posílají jenom do USA. Musíte tedy využít služeb např. ZasilkovaSluzba.com, Shipito.com apod., nebo kamaráda/kamarádku..

Zaměření je na střední třídu, ale nakoupíte zde značky, které běžně používá česká horní třída.

Amazon

www.amazon.com

Ano, na Amazonu dnes koupíte spoustu oblečení. Amazon používají velcí prodejci jako Macy’s, Ralph Lauren nebo Jos. A. Bank (business móda) jako tržiště. Amazon bere české karty a mnoho zboží ze své nabídky zasílá do ČR.

Nautica

www.nautica.com

Originální a kvalitní oblečení za dobré ceny. Plaťte přes Google Checkout (konkurence PayPalu).

Více informací o značce Nautica

Style Wizard

http://myworld.ebay.com/style-wizard/

Alespoň jeden tip z eBaye. Tenhle chlápek prodává fajnové věci. Nikdy jsem od něj nic nakoupil (ale chystám se). Na Ask Andy About Clothes (asi nejlepší světové fórum o oblékání) jsou na něj pochvalné recenze, a to i od majitele fóra.

Nabízí neznačkové oblečení, ale krásné a kvalitní – neplatíte za značku a její propagaci, prodavače atd. Doporučuji obleky Valentino a Baroni. Za oblek (a to je vážně super oblek) dáte cca 320 dolarů, tedy 4 800 Kč. Nabízí i úžasné košile, kravaty, kalhoty… ale hlavně jak jsem psal, obleky.

Odpovídá během jednoho dne, akceptuje karty i PayPal, posílá bez problémů do ČR.

Má velké fotky, takže se můžete podívat, jak vypadá detailně zpracovaná košile.

Victoria’s Secret

www.victoriassecret.com

I když jsme primárně web o pánské módě, můžeme zmínit i pár doporučení z dámské módy. Victoria’s Secret je americký producent dámského spodního prádla, plavek, nočních košilek, šatů a dalšího oblečení pro ženy. Obrat za rok 2007 činil neuvěřitelných 3,7 miliardy dolarů – což dokazuje, jak je oblíbený. V katalozích a na webu jsou modely (a modelky) nádherné. Když modely dostanete do rukou, už tak nádherné nejsou.

Ne snad, že by modely z Victoria’s Secret byly ošklivé. Jsou pěkné, ale nemůžete od toho chtít zase moc. Na druhou stranu jsou neuvěřitelně laciné – a díky slevám a slevovým kupónům ještě levnější. Za 350 dolarů seženete běžně 17 kousků oblečení. A co byste za ty peníze chtěli…

Podobná značka je Frederick’s of Hollywood (viz níže).

Více informací o Victoria’s Secret

Frederick’s of Hollywood

www.fredericks.com

Obdoba Victoria’s Secret pro dámy. Modely jsou více elegantnější (na večer) a i vyzývavější (celkově). Je levnější než Victoria’s Secret. Na internetu se vedou sáhodlouhé diskuze, zda-li je lepší Frederick’s nebo Victoria’s – asi jako zda-li jsou lepší Microsoft Windows nebo Linux. Držel jsem v ruce oboje a na běžné nošení je to plus mínus stejné.

Pokud chcete něco levného, vyberte si Victoria’s Secret nebo Frederick’s of Hollywood. Za šaty zaplatíte 50 až 100 dolarů. Pokud chcete něco opravdu zajímavého, nakupujte na Nordstorm. Ovšem za šaty tam zaplatíte 150 až 300 dolarů. Ve slevách samozřejmě zhruba o polovinu méně.

Více informací o Frederick’s of Hollywood

FragranceNet.com

www.fragrancenet.com

Jedna z největších světových on-line parfumérií. Pozor, plaťte PayPalem. Posílají do ČR, ale musíte platit PayPalem.

Dermstore

www.dermstore.com

Internetová drogérie se špičkovou kosmetikou těch nejlepších značek. Akceptují české karty a posílají i do ČR.

FragranceX

www.fragrancex.com

Další internetový e-shop s „parfémy“. Když se zaregistrujete do jejich newsletteru, občas vám pošlou nabídku zaslání do celého světa zdarma.

Mají velmi příjemný servis. Při jednom nákupu jsem zapomněl uvést slevový kód. Zavolal jsem jim a oni mi příjemně oznámili, že mi cenu sníží, jako kdybych kód uvedl. To se nedá porovnat s Českem. Co se týče rychlosti: Zásilku jsem objednával ve čtvrtek v 19.48 (úplně obyčejnou poštou). V pondělí v 10.50 mi už volali z celnice, že ji tam mám. Jednoduše: z USA vám občas dojdou věci rychleji než z druhého konce republiky. (Že se nyní zdrží dva týdny na české celnici je věc jiná.).

StrawberryNET

www.strawberrynet.com

Další proslavený e-shop s „parfémy“ a kosmetikou, tentokráte z Hong Kongu. Opět, velmi nízké ceny. Neplatíte poštovné. Akceptují české karty i PayPal, zasílají velmi rychle.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008