Návod na nákupy obleku v Londýně

Základní zkušenosti s nákupováním oblekůKrejčovství Henry Poole & Co v Londýně na Savile Row

Nákupu obleku v Londýně se někdy říká hunting – protože je to skutečně lov. Tak jako při lovu potřebujete mít znalosti, zkušenosti a schopnosti. Zároveň se vám hodí i kousek štěstí, stejně jako vytrvalost – a to vše o to více, čím lepší kousek chcete získat. Můžete být sebelepší lovec, ale zvěř si zrovna usmyslí utíkat jinudy nebo vás někdo předběhne.

Obecně je výhodou Londýna neuvěřitelně množství obleku. Soudě podle mých skromných zkušeností, je zde lepší výběr obleků než v Miláně, rozhodně lepší výběr než v Římě, Vídni, Mnichově nebo Berlíně (v Drážďanech jsem byl vždy jen za kulturou a ne na nákupech) a minimálně stejně dobrý výběr jako v New Yorku. Řekl bych, že šíře nabídky je větší výhoda než nižší ceny. (Dámy možná zklame, že dámské oblečení se lépe vybírá v jiných metropolích, jako je Milán, Paříž nebo New York).

Vždy ale záleží na to, jaké máte přání. Běžný oblek zde s níže uvedeným návodem na nákup naleznete za půl dne až den, maximálně za dva. K mým nejlepším úlovkům tohoto typu patří obleky Armani Collezioni a Corneliani, které jsem kdysi koupil hned v prvním obchodě toho dne (Harrods), každý po 12 000 Kč.

Máte-li ale nějakou nestandardní představu (napr. stříbrný oblek minimálně half-canvas, který mi bude dokonale sedět a bude ve střihu, který se mi líbí), je třeba říci, že jej nemusíte objevit ani během tři dnů pobíhání po desítkách obchodů. Zde je potřeba říci, že v takovém případě se vyplatí nechat si ušít oblek na míru (ať už v Londýně, nebo v ČR).

Nicméně zkušenosti a znalosti jsou potřeba, jinak nenajdete to, co potřebujete, za cenu, kterou jste ochotni akceptovat a v době, kterou máte na nákup vyhrazenou.

Cenové srovnání obleků v Češku, Velké Británii a USA

Ve Velké Británii, a tedy i v Londýně, se dají obleky pořídit zhruba o 40 až 50 procent levněji než v ČR. Zatímco v ČR pořídíte aspoň trochu slušný oblek (half-canvas, vlna 120s, podšívka z vhodného materiálu, kvalitní ušití) za 12 000 až 15 000 Kč, v Londýně pak ve stejné kvalitě za zhruba šest až osm tisíc korun. Podobně to platí i pro dražší pánské obleky.

Čím dražší obleky kupujete, nebo čím více jich koupíte najednou, tím více se vám nákup v Londýně vyplatí. Kupujete-li v Češku obleky za dvacet tisíc korun, vyjde vás takový oblek v Londýně na 12 000 Kč.

V USA mají obleky ještě levnější. I když se nejedná o pánský oblek, můžeme použít porovnání u Brooks Brothers, které jsem udělal při výprodejích v létě roku 2011:  moje oblíbené kalhoty byly u Brooks Brothers na Regent Street v Londýně za 80-90 liber, v USA stále v ten samy okamžik 60 dolarů (v USA je navíc měli ve výprodeji, v Londýně ne).

Jednoduše řečeno: větší obraty a nižší daně a nižší importní cla než v EU tlačí ceny v USA ještě níže. I když se zdá, že to s oblečením nesouvisí, chcete-li mít v Evropě nižší ceny oblečení, tlačte na politiky, ať snižují DPH a daň z příjmů zaměstnanců a sociální a zdravotní “pojištění”.

Základní trasa na nákup

V závislosti na vašem rozpočtu bych začal v obchodním domě Selfridges na Oxford Street. Chcete-li mít větší výběr, navštivte na Oxford Street před tím nebo po tom (v závislosti na směru, že kterého přijedete) i vedle stojící House of Fraser. Naopak v obchodě John Lewis pěkně obleky nemají a ztrátou času je většinou i Debenhams.

Z Oxford Street pokračujte dolů po New Bond Street, kde jsou především luxusní francouzské a italské značky. Takto se dostanete k Savile Row a přes Vigo Street, kde je SuitSupply, dojdete k Regent Street. Vyjděte po levém chodníku Regent Street nahoru k Oxford Circus a po druhém chodníku sejdete nazpět po Regent Street dolů až k Picadilly Circus a projdete se po Jermyn Street.

Vraťte se po Jermyn Street na Piccadili Circus a zajeďte na zastávku metra Knightsbridge a přímo u zastávky navštivte obchodní dům Harvey Nichols. Z něho se pak vydejte do Harrods, který je asi 400 metrů vedle.

Kde koupit levné obleky

Chcete-li opravdu nejlevnější oblek z Londýna, zajděte do některého z outletu T. K. Maxx. Obleky zde stojí zhruba od šedesáti do sto šedesáti liber – ovšem kvalita a vzhled odpovídá ceně. Nežijete-li tedy na podpoře, nenapadá mě důvod, proč si trochu nepřiplatit za lepší oblek.

Nejlevnější oblek v ještě obstojně kvalitě, již z vlny, se zárukou, zajímavým střihem atd. prodává T. M. Lewin (affiliate). Je levný po celý rok (zhruba 5 500 Kč), v době výprodejů klesá cena jenom nepatrně.

Doporučují ale si něco připlatit a koupit si oblek od vyšší řady u Lewina (za zhruba 7 000 Kč), nebo od firmy Charles Tyrwhitt LLP (affiliate). Lewin i Tyrwhitt zasílají i do ČR a oblek můžete kdykoli během tři měsíců vrátit i bez udání důvodů. Výhodou je, že nemusíte nikam jezdit a platit za drahou dopravu.

Jste-li již v Londýně a chcete-li něco lepšího než Charles Tyrwhitt, zkuste SuitSupply. Pobočku mají na konci Savile Row, na Vigo Street. Kvalita je přímo skvostná, ceny se pohybují zhruba mezi 200 a 350 libry. Poměr cena/výkon je vynikající, proto také nikdy nemají slevy (výprodeje) – nebo jsem si jich nevšiml. Prodavači jsou velmi vzdělání a navrhnou vám úpravy obleku, o kterých neví v Česku lecjaká švadlena. Úpravy provádí na místě do tři dnů, dá se je přemluvit i na kratší dobu. Za úpravy se všude platí.

Rád bych si od SuitSupply něco pořídil – ale nesedí mi dokonale jejich střih. Negativní zkušenosti mám naopak s jejich e-shopem: že čtyř e-mailu mi odpověděli na jeden, nemluvě o tom, že jejich e-shop je dosti nepraktický až tragický a většinu věcí se na něm nedozvíte.

Kde nakoupit kvalitní obleky

Na kvalitní obleky od 10 000 Kč se vyplatí lítat do Londýna na výprodeje. Je-li váš cenový limit kolem 10 000 Kč, doporučují začít u Bosse na Regent Street. V době výprodeje zde stojí obleky 300 až 500 liber (to už je Loro Piana). Hugo Boss je také na New Bond Street, ale je dražší.

Osobně mám rád obleky Ede & Ravenscroft. V době výprodejů u nich koupíte kvalitní oblek s dvěma kalhotami za zhruba 12 000 Kč – a je to už skvostná kvalita (samozřejmě, není to Kilgour, ale Kilgour stojí sedmkrát tolik). Jejich obleky nosí především právníci. Záleží samozřejmě na tom, co hledáte, zdali budou mít to, co hledáte. Standardní konzervativní až moderně konzervativní oblek doporučuji hledat právě zde.

Nákupy na Savile Row

Určitě zajděte na Savile Row. Cena obleků v době výprodejů se zde pohybuje u normálních krejčovství okolo 300 až 500 liber, maximálně 600 – a cena stojí za to. (Samozřejmě, že když půjdete do krejčovství Kilgour nebo obdobného, nabídnou vám OTR oblek za 3 000 liber).

Kam stojí za to zajít na Sawile Row?

Odmysleme si Ede & Ravenscroft a Suit Supply na začátku Savile Row, o kterých jsem se již zmínil (ty navštivte určitě, Suit Supply je na rohu Savile Row a Vigo Street, Ede & Ravenscroft sídlí vedle Suit Supply, jakoby na Savile Row, ale technicky je to jiná ulice). Na čísle jedna v Savile Row sídlí Gieves & Hawkes. Jejich obleky seženete i v Harrods, Harvie Nichols nebo Selfridges. Nejsou špatně. Trochu sice připlácíte za jejich marketing, ale obleky dělají dobře. Jejich styl je trochu usedlý, ale stále moderní a nosí jej např. princ Charles nebo princ William.

Obchod Gieves & Hawkes je navíc sám o sobě překrásný a navštivte jej, i kdybyste si nechtěli nic koupit. Podívejte se i do části, kde prodávají pánské kufry, holínky za 3 000 liber, dalekohledy atd. Nechte se i zavést do místnosti, kde prodávají překrásné blejzry, bohužel tak zhruba od tisíce liber.

Velmi se mi líbil obchod William Hunt, už jen tím, jak přenádherné je zařízený. I obleky jsou spíše krásné a originální než technický propracované (některé obleky jsou jenom fused, přitom ve slevách stojí 420 až 500 liber). Jsou ale velmi elegantní a hledáte-li něco výjimečného, je toto obchod pro vás.

Krásné obleky dělají i v Chester Barrie. Jsou to sice dražší obleky, obleky v době výprodejů zde stojí okolo 500 liber, ale technické provedení je skvostné, jedno z nejlepších, jaké jsem u OTR obleku viděl. Obleky to jsou konzervativní, ale řekněme konzervativní stylem James Bond s tvrdými vycpávkami ramen.

Pozor, obleky Chester Barrie seženete i ve středních obchodech typu John Lewis, ale jedná se o naprosto jinou řadu s celkem nízkou kvalitou. Kolem značky Chester Barrie vznikají a slučují se, krachují a zase vznikají mnohé firmy, které nabízí většinou vynikající kvalitu a dodávají RTW i MTM obleky i do dalších krejčovství na Savile Row – ale to by bylo na delší povídání.

Naproti je Ozvald Boateng, který má módní obleky, kde platíte za značku. Technický slabší, ale jak říkám, velmi módní – a to a výrazně. Jste-li hudební hvězda, vykašlete se na pomatence propagující předražené cetky a kupte si oblek u Boatenga. Protože má Ozvald Boateng navíc temnou pleť, jeho obleky báječně sluší Afro-Američanům, Afro-Britům a vůbec všem s tmavou pletí. Cena ve výprodejích je zhruba 500 až 700 liber. Celý obchod je stylově extrémně temný (opět stojí za návštěvu, i když víte, že si nic kupovat nebudete).

Přes silnici máte pak firmu Richard James. Ve výprodejích má sice jenom pár kousků, ale zase to může být poklad.

Nacházíte se skoro na konci Savile Row, dál je již jenom policie. Zahněte ale doleva za Conduit Street a běžte do skryté perly – krejčovství Crombie. Oblékali krále Jiřího VI, Michaila Gorbačova, během druhé světové války 23 000 důstojníků RAF a 12 000 důstojníků US Army, samozřejmě Granta, Churchilla, Kennedyho, Beatles. Výborné až vynikající (s ohledem na cenu) obleky u nich ve výprodejích stojí 450 liber.

Nakupování na Regent Street

Savile Row je lepší procházet z Vigo Street směrem nahoru až k Oxford Circus a pak se vrátit po druhém chodníku dolů až k Piccadilly Circus. Obchodů je zde přehršel, zmíním se jenom o těch hlavních (paradoxně jsou všechny na pravém chodníku, díváte-li se směrem nahoru).

Aquascutum zde má největší výběr že své kolekce. Aquascutum se nicméně prodává i v House of Fraser a Selfridges. A v Selfridges seženete Aquascutum levněji. Mám od nich nádherný kabát a blejzr. Doporučuji.

Zajímavý obchod je Moss Bros (pobočka je i na Oxford Street). Nabízí zde levné a střední obleky. Občas zde seženete něco zajímavého z dolních řad prémiových značek. Pozor, mají obleky z látky Ermenegildo Zegna. Nejedná se ale o obleky Ermenegildo Zegna. Kvalita obleků u nich je dost nevyrovnaná.

Velký výběr obleků najdete v prodejně Hugo Boss. Najdete zde více obleku Hugo Boss, než třeba v Peek & Cloppenburg ve Vídni nebo na vlajkovém obchodě Hugo Boss na Karntner Strasse.

Obleky z Jermyn Street

Zajímavou alternativou k Savile Row je Jermyn Street. I když je známá především díky výrobcům košil, najdete zde i obleky. New & Lingwood nabízí v době výprodejů half-canvas obleky za zhruba 400 liber. Zajímavé obleky má i italský Boggi, zde se ceny v době výprodeji pohybují zhruba mezi 400 a 550 librami (mimo výprodeje 500 až 600). Jejich obleky považují vzhledem k ceně za velmi dobře i mimo výprodeje. Najdete je i v Mnichově.

Na světových diskuzich je dobře hodnocen i Roderick Charles, nemám s ním ale žádné zkušenosti.

Na Jermyn Street je i Daks, který stojí za prohlídku (po schodech dolů), stejně jako Hackett (Hackett dělá spíše sportovní věci).

Velké obchody: Harrods, Selfridges a ti ostatní

S Harrods mám velmi smíšené zkušenosti. Kdysi jsem zde koupil obleky Armani Collezione a Corneliani za zhruba 12 000 Kč. Od té doby jsem zde ale nikdy na tak velké slevy (bylo to myslím 50 %) nenarazil a i když je výběr velký, nikdy více jsem si zde oblek nepořídil.

Když už budete v Harrods, zajděte zhruba 300 metrů vedle do Harvey Nichols. Není tak přeplněný jako Harrods a je zhruba na stejné úrovni.

Co rozhodně doporučuji, je návštěva obchodního domů Selfridges a House of Fraser. Oba jsou luxusní a přitom mají oblečení často levnější než značky ve svých vlastních obchodech.

Budu rád, napíšete-li mi vlastní zkušenosti s nákupy v Londýně.