Pánské košile

Košile má jenom o trochu menší kouzlo než oblek. Každá žena vám potvrdí, že muž v košili vypadá mnohem přitažlivěji než v triku.

To je důvod, proč Italové chodí v košilích. Než-li jsem se toto dozvěděl, chodil jsem hodně v polo-shirtech. Jednoho dne jsem se dočetl, že polo-shirty jsou v Itálii de facto zakázané. Podobně, když jdete v zahraničí do klubu, musíte mít alespoň košili (a hodně často kravatu a sako).

Kde a jak nakupovat pánské košile

Čeští muži si ale kupují většinou velmi ošklivé, nepadnoucí a nepříjemné pánské košile. Zčásti proto, že nám zde firmy jako AMJ/A.M.J., Avantgard nebo Assante nabízejí zřejmě odpadky (jinak si to nedokáži vysvětlit), zčásti proto, že lepší košile nevyžadujeme. A už vůbec nechápu zálibu českých mužů v oněch odpuzujících odstínech oranžové, zelené a hnědé.

Vzhledem k tomu, že tyto košile jsou z nepříjemných materiálů, cítí se v nich muži nepříjemně. Naopak kvalitní pánské košile jsou z tak příjemných materiálů, že je vyloženě slast je nosit.

Úplně nejsnazší je přitom začít nakupovat u renomovaných výrobců pánských košil. V podstatě máte tři světová centra výroby kvalitních košilí a tudíž tři možnosti:

 1. nakupovat u zavedených britských výrobců,
 2. nakupovat u italských výrobců – jenže zde je trh tak rozdrobený, že se v něm neorientuji ani já,
 3. nechat si košili ušít na míru v Hong Kongu, Thajsku nebo Číně – což je levné a kvalitní, ale pro většinu z nás nedostupné.

Pro začátek tedy mohou doporučit britské výrobce jako je T. M. Lewin (affiliate odkaz), Harvie & Hudson nebo Hilditch & Key. Případně vyšší řady u Charles Tyrwhitt LLP (affiliate). Základní řady u Charlese Tyrwhitta bych nedoporučoval (jsou sice levné, ale je lepší si připlatit a získat vyšší kvalitu, která déle vydrží). Ceny košilí se pohybují od 750 Kč u Lewina po 2 400 Kč u Hilditche. Ve slevách ceny samozřejmě klesají. Všichni tři výrobci nabízí vysoce kvalitní pánské košile. Podrobnější recenze najdete v článku Nejlepší pánské košile. Z čehož vyplývá, že vám velmi rádi zašlou košile přes svůj britský e-shop.

Aktualita: T. M. Lewin má již franšízovou pobočku v Česku. Ale má vyšší ceny než v Británii. Podívejte se na návod, jak se dostat na britský T. M. Lewin.

V Česku nemohu doporučit žádný obchod, kde by prodávali kvalitní pánské společenské i volnočasové košile za dobrou cenu (pokud se nějaký prodejce nebo výrobce nebojí, může mi zaslat vzorek jeho pánských košilí a já je podrobím recenzi). Kvalitní košile např. od Bosse seženete v Peek & Cloppenburg, ale za stejnou cenu koupíte mnohem kvalitnější pánské košile přes britský e-shop. Nemluvě o tom, že uvedení výrobci mají několikráte zajímavější paletu vzorků a podrobnější velikosti (viz níže).

Chtěl bych v Česku vyzkoušet nechat si ušít košile na míru. Ale zdají se mi v Česku předražené. Nemluvě o tom, že i výběr látek je v Česku velmi omezený.

 

Návod, jak zjistit velikost košile

 1. Vezměte si krejčovský metr a změřte si velikost krku pod ohryzkem. Metr nyní lehce povolte a zasuňte pod něj vepředu dva prsty. Výsledná velikost je vaše velikost košile kolem krku (základní velikost). Zaokrouhlete ji směrem nahoru na celé centimetry. Dva prsty vám zajistí, abyste se v košili nedusili. Pánská košile by ale neměla být již větší. Jemně menší (= zmenšíte objem kolem krku) být může, ale ne příliš. Pokud vás bude košile škrtit, nebudete moci dýchat, nebude se vám okysličovat mozek a nebudete podávat dostatečný duševní výkon. Navíc vám bude v košili nepříjemně. Pozor: pokud tloustnete a zvětšuje se vám objem krku, budete si muset koupit větší košile! Límeček košile vás nikdy nesmí škrtit.
 2. A nyní pozor: v Česku prodávají v obchodech většinou jenom jednu velikost/délku rukávů. Což je samozřejmě nesmysl. Každý máme ruce jinak dlouhé. Jak si změřit velikost rukávů najdete vysvětleno u T. M. Lewina (affiliate odkaz) a http://www.hilditchandkey.co.uk/shop/size_chart.htm.
 3. Košile je správně dlouhá, pokud překrývá zápěstí, i když ruku ohnete.
 4. Zvažte, zda-li jste štíhlý. Pokud ano, podívejte se po slim velikostech, neboli vyštíhlených velikostech. Nabízí je T. M. Lewin i Harvie & Hudson, Hilditch & Key ale ne. V Itálii jsou naopak vyštíhlené velikosti běžné. Slim řadu má i Hugo Boss.
 5. Přihlédněte k individuální střihu výrobce. Např. T. M. Lewin nabízí vysoce postavené límečky. Díky tomu je lepší si vzít velikost o jednu větší (např. místo 15,5 palců to bude 16 palců). Brooks Brothers si zase plete košile se záložním padákem (jsou příliš mohutné – pro mohutné Američany).
 6. V první várce si objednejte jenom 3 nebo 4 košile (tak, abyste dosáhli na množstevní slevu). Košile běžně noste a perte při 40 stupních Celsia. Zhruba po deseti vypráních si vyzkoušejte, jak vám košile sedí (košile se totiž praním srazí). Není límeček moc těsný? Nebo naopak příliš uvolněný? Mají rukávy správnou délku? Sedím vám přesně ramena? Podle toho upravte další nákup u svého oblíbeného prodejce pánských košilí.

Na tvaru límečku záleží

Vybrat správný tvar límečku je velmi náročné – ale velmi důležité. Límeček vám pomůže zvýraznit nebo potlačit rysy vašeho krku a obličeje, na což ve svých vzpomínkách vzpomínal i Ronald Reagan.

Nyní jenom ve stručnosti vzpomenu základní pravidla:

 1. O límečcích s knoflíčky („soft roll collar“ nebo „button down“) vůbec neuvažujte. Nejedná se o formální košile a navíc je umí správně vyrobit jedině v Americe.
 2. Máte-li úzký obličej, použijte doširoka rozevřený límeček.
 3. Pro oválný obličej je naopak nejlepší límeček, který je hodně sevřený.
 4. Dlouhý krk zamaskuje široce otevřený límeček, pro krátký krk naopak použijte límeček, jehož konce jsou blízko u sebe.

Než-li na toto téma napíši samostatný článek, můžete se inspirovat na stránkách http://searchwarp.com/swa347489.htm a http://www.tomjamesco.com/AU/news/collars.asp.

Z čeho by měla být košile vyrobena

V podstatě máte jenom tři možnosti: z bavlny, hedvábí a směsi bavlny a hedvábí. V čemkoli jiném vám bude nepříjemně (neuvažuji o flanelu a Viyelle pro neformální košile). Ovšem není bavlna jako bavlna.

Pro běžného smrtelníka stačí vědět, že by měl vyžadovat pánskou košili z následujících druhů bavlny: batist, popelín, rypsový kepr (Ribbed Twill), pinpoint, kepr se vzorem rybí kosti (Herringbone Twill) a Sea Island. I u levných košilí u T. M. Lewina (za 25 liber) máte vždy jasně vypsáno, o jaký druh/typ bavlny se jedná (např. “Blue and Pink Edged Stripe Luxury Twill Prince of Wales Double Cuff Shirt“).

Bavlna typu Oxford nebo Royal Oxford už není na nošení vhodná. Naopak, nejluxusnější druh bavlny z výše uvedených je Sea Island.

Pozor: Nežehlivé košile neexistují, i když se nám prodejci snaží tvrdit opak.

Nikdy ne košili s kapsičkou!

Elegantní košili poznáte mimo jiné podle toho, že nemá kapsičku. Jakmile má kapsičku, nestojí ani za podívání se. Kapsička nepůsobí pěkně a hlavně: k čemu by byla? Samozřejmě, že do ní nikdy nesmíte nic dát (pokud byste náhodou měli pánskou košili s kapsičkou). Je to stejné, jako s vnější prsní kapsičkou u saka: také do ní můžete dát jenom kapesníček a nic jiného (žádné brýle, tužky, hřeben…).

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008, aktualizováno 10. dubna 2013.