Nejlepší pánské košile

Po letech zkoušení nejrůznějších značek košilí a mnohých dotazů jak vás, vážených čtenářů, tak mého okolí, jsem se rozhodl sestavit žebříček – podleKošile od Hilditch & Key mého skromného soudu – nejlepších pánských košilí, které jsem měl tu čest vyzkoušet. Aktuální žebříček představuje moje zkušenosti od roku 2005 a je možné, že jej sem tam aktualizuji (ale berte to bez záruky).

Tento přehled beru především jako pomoc pro ty, kteří neví, jakou košili koupit. Vždy záleží na tom, co upřednostňujete a kolik chcete do košile investovat. Abyste měli usnadněné rozhodování, vznikl tento žebříček.

Košile jsou rozděleny dvojím způsobem: nejprve do tří hlavních kategorií (Fantastické košile, Vynikající košile a Dobré košile) a pak v rámci každé kategorie shora dolů. Tedy, výše uvedená řada košilí daného výrobce je – podle mého skromného soudu – lepší než ta nižší. Obecně jsou ale rozdíly mezi blízkými pořadími většinou velmi malé.

Kupuji si vždy značky, kde si myslím, že dostanu kvalitu za odpovídající cenu. Proto zde nenajdete mnohé „populární“ módní značky. Zde totiž platíte za jméno a investice do marketingu, nikoli za kvalitu (např. věděli jste, že velká část košilí všech možných značek – od levných po luxusní – se vyrábí v továrnách TAL Group v jihovýchodní Asii?).

Stejně tak zde nenajde košile Thomas Pink, protože mají na diskusních fórech negativní hodnocení – a u nich platíte za značku. Podobně jsem během let hledání toho, jaké košile nosit, přeskočil košile Harvie & Hudson (nemluvě o Hawes & Curtis, Herbie Frogg nebo Roderick Charles) a zkoušel pak již jen lepší košile. Nicméně Harvie & Hudson má dobrou pověst a nechcete-li investovat do košile více než zhruba 1 000 Kč, doporučuji je (dlouhá léta měli tři košile za 99 liber, aktuálně, po zvýšení cen bavlny, jednu košili za 39,50 liber, koupíte-li si tři najednou).

Košili jsem hodnotil podle jednotlivých řad (pokud existují a vím o nich), protože ty se od sebe velmi liší. Např. řada Black Label od Charlese Tyrwhitta je samozřejmě lepší než jejich základní řada.

Pokud jsem si někde nebyl jistý, uvedl jsem rozpětí. Pokud si danou věc již nepamatuji, nevím ji nebo si nejsem opravdu hodně jistý, poznamenal jsem do tabulky otazník.

 

Co jsem hodnotil: 

  • příjemnost látky – jak příjemná na dotek a jak se vám nosí,
  • kvalitu látky – jak dlouho a co všechno vydrží,
  • konstrukci košile – jak jsou zpracované manžety, jak vypadá klínek (a je-li vůbec), jaká je konstrukce zadní části, zdali se někde nevytváří zbytečné boule a “chuchvalce” látky, jak drží na těle atd.,
  • kvalitu zpracování – jak je která část lepena či sešívána, jak vypadá šití, jak je košile dlouhá, jak na sebe navazují vzory atd.,
  • dezén látky – jak pěkné (krásné) vzory dotyčná řada má, jak jsou módní atd.,
  • pestrost vzorů – najdete v dané řadě jenom dvě barvy, nebo dvě stovky?

 

Jsou to nejlepší košile na světě?

Rozhodně ne. Jsou to košile, které jsem měl možnost od roku 2005 let nosit – a podle toho je hodnotím. Některá značka nebo módní řada se mohla během té doby zlepšit, nebo zhoršit, stejně jako tomu bude jistě i v budoucnu. Také jsem mohl mít štěstí, nebo smůlu na dobrý či naopak špatný kus (i když od většiny módních řad vlastním více jak jeden kus).

Jak jsem již napsal, výrobci mají různé módní řady. Mám-li řadu z roku 2011, nemusí to znamenat, že v roce 2012 budou stejná řada stejně kvalitní. Navíc stejné řady vyrábí různé firmy. Proto se od sebe mohou lišit i košile ve stejné řadě ve stejné době (většinou se neliší, prodejci mají přísná měřítka zkoumání kvality, ale stát se to může).

I když jsem se snažil být při hodnocení poctivý, přesto respektuji, bude-li mít někdo jiný názor, hodnocení nebo zkušenosti.

Nicméně doufám, že vám tato tabulka pomůže zjistit, jaké košile jsou ty nejlepší.

Pánské košile, se kterými nemám zkušenosti

Bohužel zatím nemám příliš zkušeností s italskými košilemi, jako je Borrelli, Brioni, Corneliani, Canali, Kiton, Stefano Ricci, případně ultra-high-end americkými prodejci jako je Hickey Freeman, Mercer & Sons, Robert Talbott či Ike Behar nebo Francouzem Charvet. Pravděpodobně se ale budou řadit mezi fantastické košile až nebeské košile. Musíte ale počítat s tím, že takováto košile většinou stojí okolo 5 000 Kč – a je pak otázka, zda si raději nenechat ušít košili na míru, jejíž cena se pohybuje v Česku mezi 2 000 Kč až 3 500 Kč.

Rovněž bych chtěl vyzkoušet ještě britské prodejce Budd of Piccadilly a možná i Cleeve, stejně jako krejčí ze Savile Row.

 

Ceny pánských košilí

Cena pánských košilí je v posledních letech velmi problematická. Promítly se zde dvě události: a) světová krize, která donutila prodejce v některých obdobích velmi snižovat ceny, b) růst ceny bavlny o více jak 200 % za poslední dva roky (naštěstí se cena košilí o tolik nezvedla). Bohudíky jsem měl příležitost nakoupit mnoho košilí právě v době největší krize a před růstem ceny bavlny – a za tuto cenu mnoho košilí již dlouho nenakoupíte. Proto prosím berte všechny ceny jako velmi orientační.

U cen se snažím uvádět, v jakém roce jsem za danou cenu uvedenou košili koupil. Je-li to možné, snažil jsem se zjistit i ceny platné pro jaro 2011. Je ale možné, že některé ceny budou z doby před zdražením vlivem růstu ceny bavlny.

Žebříček mých nejlepších košil
 

Značka

 

Řada

 

Poznámka

 

Kde jsem košili koupil

 

Běžná cena (není-li uvedeno jinak, platí pro jaro 2011)

 

Cena ve slevě

 

Fantastické košile

 

Yves Saint-Laurent

Pour homme (název napsaný pod označením Yves Saint-Laurent  na etiketě – papírové pouzdro jsem bohužel vyhodil)

 

 

Nejlepší košile, jakou jsem kdy koupil. Fantastická je především látka – nikdy jsem nic takového neviděl. Je tak bílá (chudák příroda), že při některém světle chytá až jakoby modrý odstín. Zároveň je velmi rafinovaná a propracovaná. Límeček je úžasně zpracovaný. Turnbull & Asser nebo Emmett Shirts mají možná o něco lepší konstrukci a vydrží déle (tato látka je velmi jemná, předpokládám, že se do roka až dvou opotřebuje). Ale tato je krásná a příjemná. 21st Century, New York, USA

 

 

?

 

 

60 nebo 70 dolarů (2010)  – ano, skutečně tak málo

 

 

Turnbull & Asser

Sea Island Cotton Quality

 

 

Turnbull & Asser patří k nejlepším výrobcům košil na světě, oblékal většinu Jamesů Bondů, Prince Charlese, Churchilla, Reagana i Bushe staršího. Řadu Sea Island Cotton Quality mám rád právě pro její fantastický materiál. Vynikající konstrukce i kvalita, i po letech vypadá stále báječně. Další výhodou všech řad od Turnbull & Asser jsou překrásné propracované perleťové knoflíčky – takové jsem zatím nikde jinde neviděl. Všechny řady Turnbul & Asser mají speciálně vyztužený límeček, aby lépe držel tvar. Nejlepší košile (spolu s Emmett Shirts), které si snadno koupíte přes e-shop. Bohužel v e-shopu nabízí jenom velmi omezený výběr, na Jermyn Street v Londýně nebo v Harrods je výběr neskutečně bohatší a jejich vzory jsou nádherné. Platí, že pokud jste košile Turnbull & Asser neměli na sobě, nebudete chápat, proč je někdo schopen za ně dávat tolik peněz (i když 190 liber je již opravdu hodně – na druhou stranu, za ty opravdu nejlepší košile na světě se tolik opravdu platí).

 

Turnbull & Asser, Londýn, Velká Británie

 

 

190 liber. V roce 2008 byla cena 120 až 140 liber. Možná to souvisí s růstem ceny bavlny, odezněním krize nebo se snaží být velmi exkluzivní.

 

 

V roce 2008 jsem kupoval za neuvěřitelných 55 liber, na konci roku 2010 byla ve výprodejích za zhruba 100 liber.

 

 

Emmett Shirts

 

 

 

Emmett Shirts je malá a „mladá“ firma, která útočí na pozici Turnbull & Asser (jenom nemá Sea Island košile). Od každého vzoru se vyrobí jenom 25 kusů. Fantastická konstrukce, kvalita zpracování i látky, propracované perleťové knoflíčky, velmi pěkné vzory (i když lehounce omezenější výběr). Zdá se mi, že v kamenném obchodě je opět větší výběr než v e-shopu. Vydrží velmi dlouho a stále vypadá jako nová, řekl bych, že v tomto je ještě lepší než Turnbull & Asser. Během dne perfektně drží tvar. Mají ale o něco méně krásné perleťové knoflíčky (stále jsou krásné – ale nejsou již tak krásné). Zasloužená přední pozice mezi nejlepšími košilemi. Vzhledem k tomu, jak jsou nyní košile Turnbull & Asser drahé, nabízí Emmett Shirts lepší poměr cena/výkon. Turnbull & Asser ale nabízí širší výběr vzorů –  a vzory od Turnbull & Asser jsou i krásnější (ještě aby ne – za ty peníze).

 

Emmett Shirts, Londýn, Velká Británie

 

 

79 – 95 liber

 

 

70 liber

 

 

Turnbull & Asser

Exclusive

 

 

Říci, je-li lepší řada košilí Turnbull & Asser Exclusive nebo Emmett Shirts je velmi obtížné. T & A Exclusive mají nádherné vzory, překrásné perleťové knoflíčky a báječnou látku. Všechny košile Turnbull & Asser mají také nejlépe propracovaný klínek a mimořádně hustě proštitý šev. Emmett Shirts zase o něco lepší konstrukci a déle vydrží (bavíme-li se v této kategorii o konstrukci nebo kvalitě látky, je to jako bavit se, zdali vaše auto zvládne 280 nebo 300 km/h). Na druhou stranu, při běžných cenách je Emmett Shirts zhruba o 50 liber levnější – ale má omezenější výběr látek. Turnbull & Asser, Londýn, Velká Británie nebo Harrods, Londýn, Velká Británie

 

145 liber – stály ale méně

 

 

Opět, kupoval jsem tyto košile v roce 2008 za 50 liber (taky by ta krize mohla být častěji :-)). V roce 2010 za 70 až 80 liber. V polovině roku 2011 za 80 liber.

 

 

 

Turnbull & Asser

City Turnbuline

 

 

Další z báječných košilí od Turnbull & Asser.

 

 

Turnbull & Asser, Londýn, Velká Británie nebo Harrods, Londýn, Velká Británie

 

?

 

 

?

 

 

Turnbull & Asser

Classic

 

 

I v této řadě dostanete u Turnbull & Asser báječný materiál a krásné propracované perleťové knoflíčky vynikající. Ptal jsem se prodavačů, jaký rozdíl je mezi řadou Classic a Exclusive. Říkali, že zatímco u Classic jde o standardní, konzervativní vzory, u Exclusive jde o módní vzory. Jinak je vše stejné.

 

Turnbull & Asser, Londýn, Velká Británie nebo Harrods, Londýn, Velká Británie

 

135 liber

 

V roce 2010 za 60 až 70 liber. V polovině roku 2011 za 80 liber.

 

Gucci

 

 

 

Úžasně příjemná a jemná látka, velmi vysoká kvalita zpracování. Límeček takřka perfektní, perfektně zpracovaný z obou dvou stran (u mnoha košil se látka na spodní straně škrabatí). Límeček je jemně vyztužený se všitými kosticemi (osobně mám raději s odnímatelnými kosticemi, ale Italové je dělají většinou všité). Konstrukce rukávu nepatrně horší než u Brooks Brothers Golden Fleece, ale rozhodně lepší než u MTM košile od Janka. Zbytek konstrukce je slabší (chybí např. klínek). Košile je kratší, ale to je u italských košilí bohužel běžné. Vzhledem k tomu, za jakou cenu jsem ji kupoval (i když ve vládním obchodě), jsem velmi zkoumal, zdali se nejedná o padělek (fake). Tuto pánskou košili jsem ukazoval i Milo Mahdallovi z Maxim Fashion. Ani jeden z nás nebyl schopen říci, je-li to padělek. Protože je-li to padělek (fake), je extrémně kvalitní. Na druhou stranu, protože v Maroku je vše extrémně levné a vzhledem k tomu, že dělník dostává v Maroku 12 korun za hodinu práce (a proto v Maroku šije mnoho z luxusních značek), je možné, že se jedná o originál nakoupený přímo u zdroje.

 

 

Ensemble Artisanal, Marrákeš, Maroko

 

 

 

 

 

Zhruba 600 až 700 Kč – ano, tak málo. Kupoval (březen 2011) jsem to ve vládním obchodě, kde jsou ceny nejvyšší. NaYoox (affiliate) stojí podobné košile 160 až 195 eur. NaRaffaello Network(affiliate) okolo 300 eur a na Gucci.com za 300 dolarů. I když v těchto případech se mi zdá, je že je použitá vyšší gramáž a košile mají lepší konstrukci. V tom případě je pochopitelná i vyšší cena.

 

?

 

 

Vynikající košile

Hilditch & Key

 

 

 

Hilditch & Key jsou považováni za dvojku na Jermyn Street (po Turnbull & Asser) – ale to proto, že konzervativní Britové ještě neberou dostatečně vážně Emmett Shirts. Košile Hilditch & Key mají vynikající konstrukci i látky. Jednou mi ale upadl knoflíček na límečku. Límeček mají ale jinak speciálně šitý tak, aby lépe držel tvar (jsou tam speciální vertikální nítě). Límeček ale není vyztužený jako u Turnbull & Asser nebo Dege & Skinner. Nejlepší značka na Jermyn Street podle listu Daily Telegraph. Nejlepší zadní konstrukce límečku, co jsem zatím viděl. U dvou košilí je báječně vyřešena a zpracována manžeta, u jedné se naopak tak vlní, že nejde v podstatě vyžehlit. Podobně jako u Turnbull & Asser mají v e-shopu nebo katalogu jenom část výběru z košil, v kamenné prodejně mají mnohem větší výběr. Obecně je ale výběr vzorů menší. Navíc velká část z nich je s cutaway límečkem (do široka rozevřený límeček, jinak též nazývaný žralok nebo cut-away), který sluší jenom někomu.  Bohužel, vyštípené košile (slim-fit shirts) ve slevách nikdy nemají (jak mi před dvěma lety říkali v jejich prodejně na Jermyn Street) a jak si i ověřuji na jejich webu.

 

http://www.hilditchandkey.co.uk

 

 

85 liber

 

 

51 liber (2009)

 

 

New & Lingwood

 

 

 

Důvodem, proč hodnotím New & Lingwood tak vysoko, je především konstrukce košile a kvalita zpracování, která předčí Hilditch & Key. Hilditch & Key ale zase mají jemnější a krásnější látky. New & Lingwood mají nejlépe zpracovaná ramena. Košile krásně drží celý den tvar. Nepatrně horší je to u New & Lingwood s pestrostí a zajímavostí vzorů.

 

New & Lingwood, Jermyn Street, Londýn, Velká Británie

 

 

85 liber

 

 

55 liber (při koupi tří kusů košilí v obchodě na Jermyn Street), jinak 65 liber

 

 

Brooks Brothers

Golden Fleece

 

 

Látka je vynikající, lehounce nad Hilditch & Key a trochu pod Turnbull & Asser Classic. Kvalita zpracování je také velmi dobrá, ale některé části konstrukce by mohly být lepší (např. vnitřní strana manžet). Zbytek konstrukce je většinou dobrý. Např. při pokrčení ruky se na rukávu hromadí mnohem méně látky než u košile na míru od Janka. Je ale vidět, že u Hilditch & Key věnují výrobě košile více času. Masivní knoflíčky z perleti, i když Dege & Skinner je mají hezčí. Košile jsou šity v USA z italských látek.

 

Brooks Brothers, Madison Avenue, New York, USA

 

 

195 dolarů

 

 

100 dolarů

 

 

Dege & Skinner

 

 

 

Velmi kvalitní látka a velmi vysoká kvalita zpracování, jednoznačně se pozná vojenský krejčí ze Savile Row. Asi nejkvalitněji zpracované švy. Krásné perleťové knoflíčky. Jeden knoflíček je ještě na rukávu. Ramena se výborně žehlí. Chybí ale klínek. Mají ale speciálně vyztužený límeček, i když méně než u Turnbull & Asser. Tato košile je připravena vydržet léta a léta. Pokud bych měl hodnotit konstrukci a kvalitu, je lepší než Brooks Brothers Golden Fleece a New & Lingwood, tito dva mají zase o něco lepší látku. U Dege & Skinner pracuje jeden z nejlepších krejčích zaměřených na košile ve Velké Británii – Robert Whittaker.

 

http://www.dege-skinner.co.uk

 

 

75 liber

 

 

55 liber

 

 

Charles Tyrwhitt

Superfine 180’s

 

 

Košile Charles Tyrwhitt Superfine 180’s  patří do této kategorie především díky látce – která je opravdu vynikající (lehce pod úrovní Turnbull & Asser Exclusive – ale je tenčí, tedy není tak drahá jako silnější, na čemž výrobce ušetří). I v největším vedru velmi chladí. Charles Tyrwhitt jako jediný v této tabulce dává do košilí zdarma kovové kostice. Na druhou stranu, konstrukce o něco je horší než u Turnbull & Asser (ale stále vynikající). Perleťové knoflíčky jsou tenké, zhruba na úrovni košilí na míru od Janka (jsou ale hezčí než od Janka). V nabídce jsou jenom dva vzory: bílá a modrá. A střih je jenom jeden – britsky objemný. Je to škoda, kdyby měla tato řada více vzorů, lepší střih a konstrukci a silnější (pevnější) látku, mohla by bojovat o první příčky této kategorieVynikající košile.

 

Charles Tyrwhitt LLP (affiliate), na Jermyn Street v Londýně je již neprodávají

 

 

85 liber

 

 

Asi 80 liber

 

 

Charles Tyrwhitt

Black Label

 

 

I když se jedná o nižší řadu než Sea Island, má tato košile rozhodně lepší konstrukci a zpracování. Navíc má kovové kostice, které nedává zdarma ani Turnbull & Asser. Váhal jsem, zda dokonce nemám výše umístit řadu košilí Black Label než Sea Island quality – a nakonec jsem to udělal. Je-li pro vás rozhodující příjemnost látky, zvolte řadu Sea Island. Jde-li vám o tom, aby vydržela dluhou dobu, aby látka držela tvar na vaší postavě a aby konstrukce byla vysoce kvalitní, vyberte si řadu Black Label.

 

Charles Tyrwhitt LLP (affiliate)

 

 

59,95 liber

 

 

V době výprodejů klesá cena těchto košilí jenom o několik málo liber

 

 

Valentino

Roma (včetně řady Body Slim)

 

 

Pěkné, kvalitně zpracované (v Itálii), velmi dobrá konstrukce. Už jenom na přišití knoflíků vidíte, jak si s tím dali práci. Knoflíčky jsou z perleti a jsou tlusté (např. košile Charles Tyrwhitt Superfine 180’s mají také knoflíčky z perleti, ale mnohem tenčí). Košile je ale italsky krátká. Je to stále velmi, velmi dobrá košile, která má styl, až bych řekl šmrnc (ten občas britským košilím chybí). Jak je tedy na italské výrobky zvykem, boduje tato košile vzhledem, ale již méně konstrukcí a kvalitou.

 

21st Century, New York, USA

 

 

?

 

 

60 nebo 70 dolarů (2010)  – ano, skutečně tak málo

 

 

Dobré košile

Charles Tyrwhitt

Sea Island quality

 

 

Sice se jedná o Sea Island kvalitu, ale zas tak úchvatná kvalita látky to není. Košile Brooks Brothers Golden Fleece mají lepší látku. Látka je sice jemnější než u Dege & Skinner, ale Dege & Skinner mají lepší konstrukci (včetně toho, jak drží tvar), o celkovém zpracování ani nemluvě. Samozřejmě, látka je stále mnohonásobně lepší než jakákoli řada pod ní v této tabulce, než Valentino nad ní, nebo drtivá většina košilí prodávaných v ČR. Výhodou jsou kovové kostice. Tato košile je pro ty, kteří nechtějí čekat na výprodeje a chtějí mít košili z jemné látky do 1 800 Kč. Konstrukce a celková kvalita odpovídá zařazení v rámci této tabulky – v podstatě platíte hlavně za látku. Zhruba už až dvou letech se pozná mírné obnošení. Na druhou stranu, když srovnám svoji košili na míru od Janka s touto vybranou z katalogu, Janek vytváří na rukávech nepěkné “chuchvalce” látky, zatímco tato řada od Charlese Tyrwhitta mnohem méně. Charles Tyrwhitt LLP (affiliate)

 

 

59,95 liber

 

 

V době výprodejů klesá cena těchto košilí jenom o několik málo liber

 

Savoy Taylors Guild

 

 

 

Mně neznámá značka, kterou jsem jednou koupil náhodou na Regent Street, protože na Jermyn Street měli již zavřené obchody a já potřeboval něco na večerní party. Vysoká kvalita, kvalitní látka (i když než tak skvělá jako třeba u košile Brooks Brothers Golden Fleece), velmi dobrá a propracovaná konstrukce. Snad mi jenom vadí, že dokonalé nesedí zapínání u krku. Koupíte-li jí za 25 liber, je rozhodně lepší, než základní řada u T. M. Lewina nebo Charlese Tyrwhitta (ta v této tabulce ani není). Mají-li jí za 50 liber a vy chcetě levnou košili, koupil bych raději košili od Harvie & Hudson (není v této tabulce, ale má velmi dobré hodnocení). Chcete-li velmi levné košile, sáhněte po T. M. Lewinovi.

 

Obchod na Regent Street, Londýn

 

 

50 liber

 

 

Našel jsem ji i za 25 liber, já jí myslím kupoval za 30 liber

 

 

Hugo Boss

Hugo Boss Black (případně se jednalo o Hugo Boss Selection)

 

 

Ačkoli mám značku Boss velmi rád a vlastním od ní mnoho kvalitních obleků nižší střední až střední úrovně (hodnotím obleky od Hugo Bosse při opravdu kritickém zkoumání a vědomostí toho, jak vypadá skutečně kvalitní oblek) a džínů, v košilích není nejlepší Hugo Boss rozhodně nejlepší. Jsou to stále velmi dobré košile – ale za danou cenu koupíte rozhodně lepší. Navíc jsou krátké a knoflíky již nejsou tak krásné, jako u jiných košilí za stejnou cenu.

 

Peek & Cloppenburg, SCS, Vídeň

 

 

110 eur (asi)

 

 

?

 

 

T. M. Lewin

 Základní řada

 

 

T. M. Lewin byly první z kvalitních košil z Velké Británie, které jsem si začal kupovat. Tehdy jsem z nich byl nadšený. Postupně jsem ale začal přicházet na to, že je to základ a že mohou být ještě mnohem lepší košile. Velkou výhodu T. M. Lewina je neuvěřitelný výběr vzorů (podobně jako u Charlese Tyrwhitta v základní řadě). Tyto dva prodejci košilí mají takovou pestrost vzorů, jako žádný jiný prodejce na Jermyn Street (konkurovat jim může snad jedině Turnbull & Asserr – který je ale více jak pětkrát dražší a přes web jde objednat jenom několik málo vzorů). Budete-li danou košili nosit každý týden a častěji, za dva roky se projeví obnošení. Více jak čtyři roky tato košile většinou nevydrží, aniž by to na ní nebylo jasně poznat. Na druhou stranu, je to velmi levná košile. Nechcete-li ale do košile investovat více jak 700 až 800 Kč, je toto jednoznačná volba (obdobně drahá základní řada košilí Charles Tyrwhitt má na diskuzních fórech o horší hodnocení – např. zde, zde nebo zde – můžete ale najít i opačné názory). Košile od T. M. Lewina jsem nosil kolem roku 2006. Když jsem je zkoumal zhruba v roce 2010 v jejich obchodě v Londýně, všiml jsem si, že používají jemnější látky.

 

tmlewin.co.uk (affiliate odkaz)

 

 

25 liber za košili při koupi čtyř košilí najednou, někdy dokonce 20 liber za košili při objednání pěti košilí – podívejte se naaktuální nabídku – affiliate odkaz. Jinak 37,50 až 42,50 liber za košili. To se ale již nevyplatí, je mnohem výhodnější nakoupit čtyři nebo pět košilí najednou.

 

 

Mají „slevy“ celý rok, při skutečných slevách se cena sníží jenom o několik liber.

 

 

Zara

Nejvyšší řada

 

 

Zara má vždy minimálně dvě základní řady – základní a prémiovou. Prémiovou řadu košilí jsem nosil, než jsem objevil košile z Jermyn Street. Nejsou úplně špatné, i když nečekejte třeba perleťové knoflíčky nebo propracovanou konstrukci. Chcete-li rychle koupit košili kolem 1 000 Kč v Česku, na základě zkušeností z let 2006 a dříve doporučuji Zaru.

 

Zara, Brno

 

 

?, ale bylo to něco kolem 1 000 Kč

 

 

?

 

 

Proč zde není základní řada od firmy Charles Tyrwhitt?

Sešlo se mi zde několik dotazů, proč zde není zmíněna základní řada Charles Tyrwhitt LLP (affiliate), na kterou mnozí nedají dopustit.

Když jsem se před nějakými pěti až šesti lety začal zabývat kvalitními košilemi, narazil jsem díky knize Bernharda Roetzela Opravdový gentleman na britské firmy. Začal jsem pročítat diskuze na StyleForum.net, thelondonlounge.net a Ask Andy About Clothes – a budeme-li se bavit o nižší třídě, která je velmi levná (zhruba 700 – 800 Kč), vycházel na diskuzích lépe T. M. Lewin než-li Charles Tyrwhitt. Proto jsem se rozhodl vyzkoušet T. M. Lewina (affiliate) – a byl více než spokojen.

Nějakou dobu jsem proto u něj zůstal. Po té jsem si řekl, že budu zkoušet lepší a lepší košile. Protože nemám se základní řadou Tyrwhitta zkušenost, není ani v této tabulce. Je ale možná, že se základní řada Charlese Tyrwhitta zlepšila – což by byl obdivuhodný výkon, vzhledem k tomu, jak roste cena bavlny a oni drží ceny nízko a nabízí úžasné garance. Možné to ale je.

V této tabulce jsou tedy pouze ty košile, se kterými mám zkušenosti. Můžete se ale o své zkušenosti s Charlesem Tyrwhittem podělit v diskuzi pod tímto článkem, na stránce věnované značce Charles Tyrwhitt nebo v připravované diskuzi.