Nežehlivé košile

Před mnoha lety, kdy jsem se ještě příliš nevyznal v textiliích, jsem zabloudil do krásného obchodu na Pekařské ulici v Brně, který vlastnil starý Ital a kde prodával pánskou módu. Díval jsem se na nějakou pánskou košili a zeptal se jej: „Je to nežehlivá košile?“.

„Víte, mladý muži,“ povídá mi, „žádná košile není nežehlivá. Každá košile, chcete-li, aby vypadala perfektně, se musí vyžehlit. I ta nežehlivá. Nežehlivá košile je jenom nezmačkaná, není ale vyžehlená.

nežehlivé košile

Nežehlivá košile je ve skutečnosti jenom nemačkavá košile

Onen starý Ital mě upozornil na to, že nežehlivé košile (non-iron shirts) jsou ve skutečnosti jenom nemačkavé košile (wrinkle free shirts nebo non-wrinkle shirts). Označení nežehlivá košile ale prodává mnohem lépe, a tak mnozí prodejci používají tento výraz.

Protože tedy lidé používají oba výrazy, budu je v tomto článku nadále používat jako synonyma. V přísně odborném úzu bychom ale měli používat výraz nemačkavá, protože nežehlivá košile by musela být z kovu nebo obdobného materiálu.

Ostatně, diskuze na Ask Andy About Clothes udává, že i označení nemačkavá košile je nesmyslné, protože každá košile se mačká a lepší označení by bylo méně mačkavá košile nebo snáze žehlivá košile. Jenže toto nejsou slova, která prodávají.

(Pravda, někteří zodpovědní prodejci udávají označení easycare nebo easy iron. Ale mnoho jich není.)

Proč se nežehlivé pánské košile nemusí žehlit

Původní nežehlivé (nemačkavé) košile se vyráběly (někde dokonce stále vyrábí) z části nebo z celku z polyesteru, který se mnohem méně mačká. Polyester je na nošení na holém těle velmi nepříjemný, člověk se v něm paří (materiál není příliš prodyšný) a může způsobovat alergie a pronikání škodlivých látek do těla. Polyester se vyrábí z ropy – a máte-li na těle desítek let v podstatě ropu, někde se to projevit musí (stále se divíme, odkud se berou nemoci).

Pokud byste náhodou měli takovouto nemačkavou košili z polyesteru nebo směsi, ve které je polyester, žehlete ji velmi opatrně (až skoro jako kalhoty: tedy nežehlit, ale „tlačit“). Při standardních teplotách, při kterých se žehlí bavlna, hrozí jednorázové nebo postupné spálení polyesterových vláken, případně jejich zlesknutí.

Dnes se nežehlivé, nebo spíše nemačkavé košile vyrábí z bavlny, která se máčí ve speciálních chemických sloučeninách. Problém s těmito košilemi je dvojí: První skupina výrobců košil na rovinu přiznává, že nežehlivé košile máčí ve formaldehydu, přesněji řečeno umělé pryskyřici obsahující formaldehyd. Druhá skupina výrobců už raději ani neuvádí, jakým způsobem se dosahuje nemačkavosti.

Vždy však musí jít o chemii: Bavlna je ze své podstaty mačkavý materiál, a tak chceme-li vyrobit materiál na košili, který se nežehlí a přitom bude vypadat vyžehleně, musíme použít chemickou úpravu.

Nežehlivé košile jsou zdravotně závadné

Jedním z největších problémů nežehlivých košil je právě přítomnost formaldehydu, který způsobuje záněty kůže – obzvláště u lidí s alergií. Jedno z dozorčích oddělení Kongresu USA provedlo velký test (ne)závadnosti oděvů a zjistilo, že nejvyšší míra formaldehydu je právě v nemačkavých košilích a kalhotách.

A aby toho nebylo málo – mnozí z největších výrobců používají nepovolená množství. Další se zase dušují, že používají jenom povolená množství. Jenže: malé množství krát padesát let nošení může udělat celkem slušný efekt na vaše zdraví.

Formaldehyd navíc způsobuje problémy s dýcháním a dokonce i poškozuje zrak. Co se týče vlivu na rakovinu, odkazovaný článek uvádí dvě studie: Jedna objevila mírnou závislost mezi formaldehydem a rakovinou, druhá nikoli.

(Mimochodem, perchloroethylen, který se používá v čistírnách a silných čisticích prostředcích, je také velmi zdravotně závadný. Měření v bytech nad čistírnou naměřila 30 až 52x vyšší koncentraci perchloroethylenu, než je povolená norma.)

Na působnost formaldehydů, které jsou součástí i dalších oděvů, mají vliv i další faktory: Např. že oděvy vůbec nevypereme před prvním nošením (ovšem, kdo by pral třeba klobouky?). Dále působí vlhkost způsobená naším potem a naše tělesné teplo, stejně jako žehlení (při vyšších teplotách se látky snáze uvolňují).

Článek New York Times popisuje test i vysvětluje další pozorování a výzkumy týkající se závadnosti nemačkavých oděvů, včetně košil.

Nežehlivé součásti časem stejně vyperete

Další problém s nežehlivými košilemi je ten, že postupným praním formaldehyd stejně vyperete. Takže po deseti až třiceti vypráních budete muset onu košili stejně žehlit.

Kupte si raději košile z kvalitní bavlny

Není bavlna jako bavlna – naopak, bavln je ohromné množství, které se extrémně liší ve vlastnostech. V mém přehledu nejlepších košilí najdete závěry některých pozorování. Budeme-li se pohybovat v běžných cenových relacích, např. řada Black Label od Charles Tyrwhitt LLP (affiliate) perfektně drží tvar celý den. Z dražších bych jmenoval New & Lingwood, Emmett Shirts, Turnbull & Asser, Gucci a Yves Saint Laurent. Sice jsou náročnější na vyžehlení, ale o to lépe pak drží tvar.

Obecně, kvalitní bavlna je sice náročnější na vyžehlení (počítejte se sedmi minutami na jednu košili), ale zase by měla držet tvar.

Nežehlivé košile, které se nechávají nezávisle kontrolovat na (ne)přítomnost škodlivých látek, jsou košile Eterna (má je např. e-shop Košile24.cz). Mají certifikát Öko-Tex Standard 100, který potvrzuje (kromě jiného), že formaldehydu není více než 75 miligramů na jeden kilogram. Tento certifikát mají pro košile i Olymp i C&A. Zkušenosti ale říkají, že to nejsou nežehlivé, ale spíše nemačkavé košile.

Chcete-li si tedy z nejrůznějších důvodů pořídit nežehlivé košile, je vhodné zvolit ty výrobce, kteří jasně deklarují, jak dosahují nežehlivosti a snaží se přítomnost škodlivých látek minimalizovat.

Praktické typy, jak mít nezmačkanou košili aneb menší návod, jak žehlit košile

  1. Košili do koše na prádlo skládejte, neházejte ji tam zmuchlanou. Zmačkání se pak bude těžce rozžehlovat.
  2. Ždímejte košile na co nejnižší počet otáček.
  3. Ihned po ukončení pracího cyklu vyjměte košili z pračky a pověste ji na ramínko.
  4. Košili žehlete, ještě dokud je lehce vlhká.
  5. Nepoužívejte žehličku, ale parní generátor.
  6. Velmi zmačkaná místa postříkejte při žehlení vodou.
  7. Po vyžehlení pověste košili na ramínko, sepněte horní a čtvrtý knoflík a nechte ji vychladnout a doschnout.

Nemáte-li na žehlední dostatek času a nemůžete-li nebo nechcete-li se žehlením zatěžovat vaši partnerku, najměte si hospodyni nebo využijte služeb Le Premier Care.

A je-li jediným důvodem, proč si chcete kupovat nežehlivou košili, „že mě to nebaví“, naučte se překonávat sebe sama. Muž se nepozná podle perfektní košile, ale podle toho, že je schopen překonávat nepříjemné a obtížné překážky, dokáže „zatnout zuby“ a zvládat i to, co jej k smrti nebaví.