Pánské obleky

Jak si správně vybrat pánský oblek?

Složení pánského obleku

Existuje základní pravidlo: pánský oblek musí být z vlny. A to včetně podšívky. Místo vlny se dá použít i hedvábí, především do podšívky. Podšívka se dá dnes ušít i z materiálu zvaného Bamberg Cupro (protože získat dnes kvalitní hedvábí do obleku je velmi drahé a Cupro je japonský a kvalitní materiál).

Další možnosti nabízí kašmír, len a mohér. Použití bavlny je již diskutabilní.

Když vybírám oblek, pokud se mi líbí ramena (viz níže), zalovím po jeho vnitřních kapsách a hledám složení. Jakmile uvidím viskózu, polyester nebo dokonce acetát, prchám pryč. Bohužel, viskózu občas objevíte i u modelů např. od Dolce & Gabbana („Mohla byste to prosím hláskovat?“ – znalci pochopí :-)). V takovémto obleku se budete nejenom potit, ale pot se ani nebude dostatečně rychle odpařovat.

Vlna má různou kvalitu: ta kvalitnější se označuje od 100 do 250 (nekvalitní vlnu poznáte tak, že nebude mít uvedeno žádné číslo). Od 150 jde již o špičkovou kvalitu. Číslo označuje kvalitu vlněné příze. Čím je číslo (označující počet vetkaných vláken) větší, tím je vlna lepší a jemnější. Vlna s vyšším číslem je jemnější, krásnější a méně se mačká. Spotřebuje se ale na ni více vlněného vlákna, a tak je samozřejmě dražší.

Kupujte kvalitu minimálně 120. 130 a 140 jsou dobré, na 150 začíná luxus. 180 jsou nejvyšší běžně dostupné látky.

Ramena

Kvalita obleku se pozná i především na ramenou. Na ně se dívám ještě před složením (je snazší se podívat na rameno než hledat složení). Hodně často uvidíte, že přední část je našita jinak než zadní.

Právě u ramen se pozná kvalita krejčího na první pohled.

Tip: skvělého vzhledu dosáhnete, pokud budou rukávy vystupovat lehce nad úroveň ramen. Jiná saka v podstatě už ani nekupuji. Někomu ale tento styl nemusí vyhovovat.

Jeden, dva, tři, čtyři knoflíky

Módní návrháři experimentují s jedním či čtyřmi knoflíky, ale v podstatě se dají nosit jenom dva nebo tři.

Obecně: dva knoflíky jsou uvolněnější, tři vás udělají přísnější (více vás sevřou). Pokud chcete mít zajímavý vzhled s třemi knoflíky, zapněte si jenom ten prostřední. Je to móda posledních let.

Velká chyba českých mužů

Poslední knoflík (pokud není jenom jeden) se u saka zásadně nezapíná!

Mimochodem, víte proč? Je to reminiscence z minulosti, kdy muž musel být kdykoliv schopen rychle tasit kord či meč. Aby pro něj rychle a snadno dosáhl, začal se nosit spodní knoflíček rozepnutý.

Délka rukávů u obleku

Když jsem ve firemním magazínu napsal článek Pánské obleky, košile a kravaty na českém internetu a zveřejnil fotografii obleku od Zegny (která pak byla ještě mnohokráte zkopírována), napsala mi jedna čtenářka, že oblek je malý. A zde dochází k velkému nepochopení u Čechů: rukávy u pánských obleků musí být kratší než rukávy u košile.

Rukávy u saka musí být tak krátké, aby byl vidět manžetový knoflík (proč jinak by se dělali tak krásné manžetové knoflíky?). A to při každém pohybu, úhlu a skrčení.

Je to nesmírně elegantní. A má to i praktický důvod (většina věcí v módě je praktická): opticky to prodlužuje ruce.

Bohužel mnoho českých krejčí vám délku rukávů u saka zkrátí příliš málo. Hned tři krejčí a krejčové mi to zkrátili příliš málo (krejčovství Čechová, krejčovství Janošek – Hruška a Zara, vše v Brně).

Když si kupujete oblek, měli byste si nejprve vybrat svoji velikost. Velikost by měla odrážet vaši mohutnost i výšku. Ale počítejte s tím, že délku rukávu u obleku vám bude muset upravit na míru krejčí. Stojí to zhruba 150 – 250 Kč – a rozhodně se to vyplatí.

Délka nohavic

Jeden z mých prvních business obleků byl mimořádný: nemám standardní délku rukávů a nohou (tehdy jsem to ještě nevěděl) a marně jsem hledal oblek, který by měl délku nohavic i rukávů, která by mi sedla. Zázrakem se mi podařilo takový oblek sehnat.

Zatímco rukávy si možná budete muset nechat zkrátit u krejčího, u nohavic to platí 100%. Nohavice se u kvalitních obleků prodávají zásadně nezakončené/nezačištěné. Budete si je muset zanést ke krejčímu, který vám upraví jejich délku přesně podle vás.

Cena pánského obleku

Jak jsem napsal v sekci Nákupy, obchody a e-shopy, osobně nakupuji obleky nejčastěji ve Vídni, případně v Londýně nebo New Yorku. Vídeň je ale pro Čecha nejblíže (do Londýna jsou to dvě hodiny letu). Špatný není ani Berlín nebo Mnichov. Ale Vídeň je klasika. Nemusíte ani obíhat různé obchody, stačí jediný nákup v obřím Peek & Cloppenburg na Mariahilfer Straße 26.

V zahraničí seženete vynikající obleky zhruba od 400 eur. Za tu cenu mám jeden nádherný oblek od Bosse, který mi lidé jich mnohokráte sami od sebe pochválili. V Česku se prodávají většinou velmi nekvalitní, nebo velmi předražené obleky.

Ano, můžete si koupit oblek Hugo Boss na Pařížské 28 nebo Jungmannově náměstí 18 v Praze nebo v Brně v Peek & Cloppenburg. Ale ve Vídni najdete neskutečně větší výběr, nižší ceny a mnohem milejší obsluhu.

Na druhou stranu, chcete-li kvalitní oblek, pod 400 eur nemá cenu jít (snad až na výprodeje a sem tam něco na eBayi). Ušít oblek trvá mnoho hodin, něco stojí látka (čím kvalitnější, tím lepší), započtěte dopravu, propagaci, marži pro výrobce, marži pro prodejce – a máte dosti vysokou cenu.

Pokud si koupíte levný oblek, pozná se to. Češi nemají rádi obleky, protože kolem sebe vidí ošklivé obleky. Kvalitní obleky jsou neskutečně krásné. A vydrží déle než ty levné. V obleku chcete dělat dojem. Proč si tedy kupovat něco, v čem budete dělat špatný dojem?

Naopak, v Česku se vyplatí si nechat oblek ušít. Ceny jsou zhruba od 12 000 do 18 000 Kč (výjimečně do 25 000 Kč). Opět, pokud bude krejčí kvalitní, každý si všimne vašeho dokonalého obleku. A v zahraničí vás budou mít za milionáře. Protože v zahraničí jsou ručně šité obleky neskutečně drahé.

A hlavně: ručně šitý oblek na vás dokonale sedí.

Související otázky a odpovědi z Módní poradny:

Pokud máte další dotazy, zodpoví je naše Módní poradna.

Napsal Robert Němec v červenci 2008

Reklama:
Pánské obleky řady Black Label ze 100% vlny s podšívkou z cupra, s příměsí hedvábí, prodává Charles Tyrwhitt LLP. Vlna je setkaná ve Velké Británii. Knoflíky jsou z pravé rohoviny a na rukávech jsou odepínací (funkční). Konstrukce je half canvas. Od každého modelu máme na skladě zhruba 13 velikostí sak a přes 100 velikostí kalhot, které můžete libovolně kombinovat. Cena je 350 liber, cena za dopravu do ČR 8,95 libry. Doprava do ČR trvá tři až šest pracovních dní. Oblek můžete vrátit do tří měsíců bez udání důvodu, i nošený a zašpiněný.
Navštivte Charles Tyrwhitt LLP