Parfémy a vůně

Parfémy jsou další příklad nedostatku vzdělání Čechů v oblasti módy.

Parfémy si totiž většina lidí nekupuje

Pravděpodobnost, že máte doma parfém, se blíží nule. Parfém je totiž označení nejsilnější vůně, která se ale prakticky neprodává.

Přesto lidé hovoří o tom, že si kupují parfémy, vyhledávají na internetu parfémy a „voní se parfémy“.

Níže uvádím tabulku převzatou a přeloženou primárně z anglické Wikipedie, která udává, kolik procent kompozice obsahují jednotlivé vůně. Jinak řečeno, kolik procent obsahu jsou aktivní složky.

 

Název Procent aktivních složek
Parfém 10 až 25 % kompozice, někdy i přes 50 %
Toaletní parfém/parfémová voda nebo Eau de Parfum(EdP) 7 až 15 %
Toaletní voda nebo Eau de Toilette (EdT) 1 až 6 %
Kolínská voda  nebo Eau de Cologne (EdC) 3 až 5 % kompozice ve zředěném, často 70% lihu (obsahuje 70 % ethanolu).
Splash a vody po holení 0,5 až 2 %

 

Jak si kupovat vůni

1. Nejprve si vůni nastříkejte na papírek z parfumérie. Papírek si raději popište (některé prodavačky vám pomohou), protože za chvíli si nebudete pamatovat, jaká vůně je která. Pokud vás nějaká vůně zaujala, pokračujte na následující bod.

2. Protože “parfém” reaguje s individuálním složením každého člověka rozdílně, může jedna a ta stejná vůně na někom vonět a na jiném páchnout. Proto si vždy musíte vyzkoušet vůni tak, že si ji nastříkáte na místa, kde jsou ty nějaké tepny.

Odlišnost je dána reakcí vaší kůže a potu a vůní („parfémem“). Každý se jinak potíme (co do objemu i složení potu), něco jiného vylučujeme a máme i trochu rozdílnou teplotu. Naše složky tak reagují se složkami vůně a z reakce teprve vzniká to, co skutečně bude cítit. Proto se může stát, že jednou na vás vůně vonět bude a podruhé ne.

3. Je velice, velice důležité zjistit, jak se ta která vůně rozvinula právě na vás. To zjistíte nejdříve zhruba tak po půl hodině. Může se stát, že některá vůně se na vás rozvine pěkně a některá ne. Tzn., že z parfumérie musíte odejít! Nemůžete si myslet, že když vám to nyní voní, bude to vonět i za půl hodiny. Opravdu, rozdíly jsou velké!

4. Existují obecně letní a zimní vůně. Letní jsou svěžejší, zimní těžší. V každém období se jinak potíme, vůně se jinak rozvíjí, je jiné složení a vlhkost vzduchu, jiná teplota a vůně („parfémy“) voní jinak.

Tip: Protože na sobě většinou nějakou vůni mám a nemohu si ji stříkat na zápěstí, zkouším jiné části paže. Např. doprostřed mezi loket a zápěstí a mezi loket a rameno, z obou stran atd. Tak si mohu nechat rozvinout v pohodě i čtyři vůně.

Tip: Po pěti vůních ztrácíte přehled o tom, jak která vůně voní. V každé dobré parfumérii (tedy u v Česku velmi zřídka) najdete nádobu s kávovými zrny. Otevřete ji, zatřepete a budete chvíli intenzivně dýchat vůni kávy. Pak zase budete schopni vnímat jednotlivé vůně. Postup samozřejmě můžete opakovat.

Jak si vybírat vůni

Existují čtyři důvody, proč nosíme vůně (někdo i parfémy :-)).

1. Abychom se cítili příjemně my sami.
2. Aby se příjemně cítilo naše okolí.
3. Abychom něčeho dosáhli u našeho okolí (často v oblasti vztahů).
4. Abychom se odlišili.

Výše uvedené cíle mohou být v rozporu. Například o jedné vůni víme, že je svádivá. Ale na běžné denní nošení se nám nelíbí.

Móda, a vůně jsou součástí módy, vypráví o individualitě a odlišnosti. Proto kladu u vůní důraz především na teto bod: musíte se odlišit. Musíte si tedy koupit vůně, které jsou originální.

Na stránkách většiny e-shopů a i v kamenných obchodech najdete, co se nejvíce prodává (protože pracuji v marketingu, musím vám prozradit, že v Česku to často není pravda – prodejci do těchto žebříčku dávají to, co chtějí nejvíce prodat – ale aspoň orientačně vám to může pomoci). Nebo se zeptejte prodavaček, co si lidé nejvíce kupují.

Řekněme tedy, že jste zjistili, že se nejvíce prodává (stav červen 2008, parfumerie Fann):

  1. Hugo Boss No.6
  2. Lacoste Essential
  3. Giorgio Armani Acqua di Gio Uomo
  4. Versace pour Homme
  5. Dior Fahrenheit

A vy tedy víte, že přesně tyto „parfémy“ (správně: vůně) si nesmíte pořídit. Protože je bude mít každý. Takto nezaujmete. Musíte sami hledat a zkoušet vůně, které vám sednou a budou originální. Což chce samozřejmě trochu práce.

Jaké vůně doporučuji

Osobně dávám přednost minoritním výrobcům, jako je Editions de Parfums Frederic Malle, Bond No. 9, Creed, Serge Lutens Les Salons du Palais Royal Shiseido atd. Mají několik předností:

  1. V Česku se neprodávají. Pravděpodobnost, že bude někdo vonět stejně jako vy, je mizivá. Budete jedineční.
  2. Jsou drahé (na druhou stranu, stojí méně než za kolik se prodávají vůně v Česku, viz článek Jak na nákupy/nakupování přes internet online). Opět, většina lidí na ně mít nebude, a tak je malá pravděpodobnost, že by je někdo měl.
  3. Jsou fantastické. Jsou drahé, protože nejsou chemické (jako skoro všechny ostatní), ale čistě přírodní. Jejich složení je takové, že vydrží mnohem déle než normální „parfémy“. Jedna z vůní (poradím vám s čímkoli, ale jména mých vůní po mě nechtějte :-)) vydrží přes 18 hodin. Což je někdy až problém, když si jí chcete vzít ráno a večer nějakou jinou.

Pokud nechcete minoritní výrobce, podívejte se v zahraničí po vůních, které se u nás neprodávají. U nás např. trochu vyčnívá Sephora: prodává věci, které jiné české parfumerie nemají. Na druhém místě bych zařadil Douglas. Oba řetězce nás mají za provincii: v zahraničí mají naprosto jiný sortiment.

P. S. Nasadil jsem na web reklamu Google AdSense. Takže pod tímto článkem se automaticky objevují reklamy na e-shopy s “parfémy”…

Doporučené weby o „parfémech“

www.basenotes.net – nejlepší světový web o vůních

Přečtěte si související články z Magazínu o módě: