Správný dress code na plesy a nejčastější porušování etikety

Mnoho Čechů neví, jak se správně obléknout na ples a váhá nad tím “co si vzít na sebe”. Proto jsem se rozhodl sestavit tento základní přehled etikety na plese (především z hlediska oděvu, jedná se tedy o spíše o dress code) pro dámy i pány.

Zmíním jenom základní prohřešky a pravidla etikety. Problematika dress code na plesy je značně rozsáhlá a mohli bychom přidávat sekce o kloboucích, šlích, šálách, ponožkách atd.

Budu se bavit jenom o formálnějších plesech. Dostavíte-li se na ples (a neberme ani jedno urážlivě, prosím) nějakého spolku nebo na vesnici ve smokingu nebo v róbě s rukavicemi, může to působit naopak nevhodně. Základní pravidlo je, že můžete být maximálně o jednu úroveň výš, než je standard dané společenské akce.

Na druhou stranu, např. maturitní plesy gymnázií patří již do “vyšší ligy” a např. koktejlky by se na nich nosit neměly (viz níže). Ostatně, podívejte se, jak vypadá na plese např. Harry Potter.

Pánské boty

 • Nejvhodnější pánská obuv jsou lakýrky (boty z černé lakované kůže), což je vlastně speciální typ bot typu oxford (uzavřené boty bez vzoru), které mají navíc špičku i střední část z jednoho kusu kůže. Opaku, botám s dělenou špičkou, se v angličtině říká cap-toe – jsou častější (protože jsou levnější), ale na ples vhodné nejsou.
 • Osobně nosím boty Waltz II od Herring Shoes. Nejenom, že jsou velmi krásné, ale navíc jsou velmi jemné, příjemné na nošení, lehké a skvělé se v nich tančí. Klasické oxfordky jsou totiž velmi tvrdé a těžké. Je opravdu nebetyčný rozdíl jít tančit na ples v botách Waltz II a klasických oxfordkách.
 • Nejsprávnější pánskou obuví na plesy jsou podle dress code opera pumps – ale v Česku byste v nich působili divně.
 • Přečtěte si celý článek o pánské obuvi na ples.
 • Níže jsou vidět boty Waltz II od Herring Shoes:

Vhodná pánská obuv (boty) na ples

Pánská košile/smokingové košile

 • Jediná přípustná barva košile na ples je podle etikety je bílá. Je zvláštní, že do smokingu se nikdo neodváží nosit např. modrou, neřkuli ohavné hnědé, oranžové nebo rudé. Do obleku si ale mnoho mužů na ples klidně barevnou košili vezme.
 • Nevhodná i je černá košile. Není to ani tak záležitost etikety, jako spíše praktičnosti – bílá košile s černým smokingem působí mnohem efektivněji, jak si vysvětlíme níže. Černá košile se v černém smokingu nebo pánském obleku utopí.
 • Pod košili si na ples nebereme nátělník! Zaprvé je to nelogické: Při tanci se v plné místnosti zapotíte. Proč tedy nosit něco, v čem vám bude ještě větší teplo? Zadruhé nátělník často prosvítá –  a působí nevábně. Obecně by měl být nátělník nošen jedině, když je skutečně zima – a tak, aby to nebylo vidět (včetně toho, že neprosvítá skrz košili).
 • Na ples (a ke smokingu povinně) by se měla nosit košile se vzorem marcella. Marcella (nebo také pique, česky piké) je vzor včelí plástve. Zvláštně se odráží v umělém světle.
 • Je možno si vzít i košili s vrstvenou/skládanou náprsenkou – není to ale již tak formální a musíte na to mít dostatečně vypracovaný hrudník. Na úzkých a středně vypracovaných mužích nepůsobí skládaný vzor pěkně.
 • Nejlepší košile (nejlépe formují obličej a nejvíce k němu přitahují pozornost) jsou se stojáčkem (špičatý zalomený límec) a ideálně odnímatelným límečkem. Tyto košile se ale velmi obtížně shání a doporučuje se je nechat si je udělat na míru od zkušeného krejčího. Ani já takovou nemám. Naopak, moderní košile se špičatým zalomeným límcem nejsou dobře udělané (bylo by to velmi drahé) a deformují obličej. Pokud vám takováto košile dokonale padne, vypadá skvěle. Ale to se při masové výrobě málokdy podaří. Navíc většina prodejců dělá límečky příliš měkké, které pak špatně drží tvar. Proto se doporučuje koupit si raději smokingovou košili s límečkem obráceným směrem dolů.
 • Pozor: správná smokingová košile je na čtyři nasazovací knoflíky a samozřejmě na manžetové knoflíky! Ty musíte dokoupit zvlášť. Někteří masoví prodejci ale dělají smokingové košile s klasickými, přišitými knoflíky.
 • Níže je látka se vzorem marcella/pique/piké:

Košile se vzorem marcella, jinak též pique, v češtině i piké.

 

Motýlek

 • Do smokingu nikdy nenosíme bílý motýlek! Bílý motýlek je vyhrazen pro frak (oblečení, jehož součástí je frak, se v angličtině také říká white tie – právě kvůli motýlku; oblečení, jehož součástí je smoking, se jmenuje black tie).
 • I když nemáte smoking, vezměte si černého motýlka. Vypadá to mnohonásobně lépe – protože motýlek poutá pozornost k obličeji více než kravata.
 • Motýlek by měl být pokud možno černý (pestrobarevný můžete nosit např. do práce), případně např. červený. Umíte-li si motýlka uvázat, dáváte najevo vytříbenou eleganci. Máte-li ale červeného motýlka, červený by měl být i kapesníček, ideálně i šerpa. Na ples vždy používejte motýlka i kapesníček bez vzoru, jednobarevné.
 • Naučit se vázat motýlka není zrovna snadné a je vhodné, aby vás to někdo naučil. Nejste-li si jisti vázáním motýlka, vynahraďte si na to dostatek času – na poslední chvíli jej těšně před plesem napoprvé neuváže takřka nikdo.
 • Je v pořádku, že motýlek vypadá pokaždé uvázaný trochu jinak a nepatrně nedokonale – právě tak se pozná, že je uvázaný ručně.
 • Dobrý smokingový motýlek ze saténu stojí od 750 Kč – a vydrží vám léta.

Pánský oblek/smoking na ples

 • Na ples je vhodné si vzít smoking (podle dress code byste v podstatě v ničem jiném na ples neměli jít). Já jsem celá léta chodil na plesy ve smokingu za 7 000 Kč, který jsem koupil ve výprodeji. Pravda, látka nebylo zrovna úžasná a podšívka nebyla dvakrát prodyšná (při tanci se hodně zpotíte). Ale vypadá úplně jinak, přijdete-li na ples ve smokingu a v obleku – i kdyby ten oblek stál opravdu hodně.
 • T. M. Lewin (affialiate) má smoking aktuálně za 220 liber, ale nikdy jsem jej nezkoušel.
 • Máte-li smoking, měli byste si pořídit i šerpu. Šerpa zabraňuje tomu, aby byla vidět dolní část vaší košile zpod smokingu. Díky tomu vytváří košile a smoking trojúhelník obrácený směrem dolů. Rozšiřuje vám to ramena, dělá vás to vyšším, pas máte opticky užší a ještě to přitahuje pozornost k obličeji.
 • Nemáte-li smoking, můžete si vzít na ples tmavý oblek, ideálně jednobarevný.
 • Vhodný je samozřejmě i kapesníček, bílý, nebo, máte-li jinou barvu motýlky, ve stejné barvě jako motýlek. Doporučená je ale pouze červená. Ostatní barvy na černém podkladu již tolik nevyniknou.
 • Myslím si, že půjčovat si smoking v půjčovně se nevyplatí. Cena půjčení smokingu v běžné půjčovně společenských oděvů je zhruba 2 000 Kč. I kdybyste navštívili za rok pouze dva plesy a jednu společenskou událost, byly by náklady za vypůjčení si smokingu 6 000 Kč (plus výdaje za cestu do půjčovny, včetně ztraceného času). Vydrží-li vám smoking pět let, dostanete se k ceně 30 000 Kč. To už je levnější nechat si ušít bespoke (na míru) smoking. Mimochodem, smokingy v půjčovnách jsou většinou otřesné.
 • Níže máte již přes sto let starou tabulku vysvětlující etiketu v oblasti pánského odívání.:

Dress code podle různých společenských událostí

Kde nakoupit oblečení podle dress code

 • Osobně kupuji smokingové košile, motýlky, šerpy atd. u Turnbull & Asser v Londýně. Bohužel jejich e-shop má velmi omezený výběr a zákaznický servis patří k nejhorším (v přímém kontrastu s dokonalým servisem v kamenné prodejně).
 • Chcete-li si koupit dobrou kvalitu za nízké ceny, doporučuji obchod Charles Tyrwhitt LLP (affiliate) nebo T. M. Lewin (affiliate). Dodání do ČR trvá zhruba čtyři až pět pracovních dní. Motýlek se řekne anglicky bow tie. Self-tie je motýlek, který nemusíte vázat, ready-tied je již uvázaný, který si jenom připnete. Smokingové košile se nazývají evening shirts nebo také formal shirts. Pánské oblečení najdete často v sekci s názvem Formal wear nebo Eveningwear.
 • Smokingové košile, motýlky a šerpy mají ale i ostatní prodejci na Jermyn Street. Pokud si nevybere u výše uvedených, zvolil bych Harvie and Hudson nebo New & Lingwood (ti jsou ale již hodně drazí).

Dámské šaty na ples

 • Podobně, jako pánové nechodí na ples v trikách bez rukávů, aby ukázali bicepsy, není vhodné – ba dokonce mnohde je to zapovězené, aby dámy přišly na ples v krátkých šatech (koktejlkách). Z 23 plesů, které jsou letos ve Vídni, jsou koktejlky povoleny jenom na jediném z nich. Koktejlky mají podobnou funkci, jako např. pěkný oblek – jsou určeny na společensky méně významné, případně flirtující akce. A stejně, jako muž si bere smoking nebo alespoň tmavý oblek a vyjadřuje tím úctu a vážnost plesu a těm, kteří se jej účastní a kteří se vhodně ustrojili, podobně by to měla svým oblečením udělat dáma.
 • Ba dokonce ani „malé večerní šaty“ nejsou vhodné na ples.
 • (Ples je formální, aristokratická, konzervativní událost. Můžeme se ale na to dívat i tak, že na plese máte zaujmout svojí osobností, nikoli vašimi nohami.)
 • Šaty by neměly být bílé. Bílé jsou vyhrazeny na svatbu a na plesech pro debutantky (dívky, které jsou „uváděny do společnosti“).
 • Pas by měl být co nejužší a sukně naopak široká – podobně, jako si muž nebere smoking do práce ani na jednání do banky nebo k soudu, mělo by být ze šatů zřejmé, že si je berete jenom na výjimečné příležitosti.
 • Šaty mohou být bez rukávů a odhalovat ramena, je-li akce méně formální. Na hodně formální ples mějte raději ramena zahalená – anebo dress code předepisuje rukavice až do výše bicepsů.
 • Na ples přicházíme v kabátu, nikoli v bundě (platí i pro pány). V létě je možná i hedvábná šála nebo bolero místo kabátu.

Dámská obuv/boty na ples

 • Dámské boty na ples musí být na vysokém podpatku.
 • Dámská obuv na ples musí mít uzavřenou špičku, ale může mít otevřenou střední část nebo patu (sic!) – tak zní správný dress code. Na druhou stranu, snad nikde není etiketa v oblasti dámského odívání tak porušována, jako právě zde. Ples nicméně není taneční soutěž.
 • Rozhodně se nesmí jednat o sandály nebo baleríny.
 • Barva obuvi by měla ladit k šatům, případně může být černá. Satén je vhodnější než klasická kůže. Možností je i lakovaná kůže.
 • Samozřejmostí jsou vhodné punčochy.

Kabelka

 • Je vhodná malá kabelka (psaníčko) v barvě ladící (ideálně stejné) k šatům. Velká kabelka je nepraktická. (Malá kabelka, malé problémy. Velká kabelka, velké problémy).

Rukavice jsou podle etikety vhodné až povinné

 • Dlouhé dámské rukavice jsou velmi efektivní. Nemám ale na mysli ty s dvaceti knoflíčky  – nejdete přeci hrát do fetišistického kabaretu. Prsteny jsou noseny pod rukavicemi – a tak si je ani nemusíte brát. Náramky se nosí na rukavicích. Nejvhodnější barva je bílá, černá nebo ve stejné barvě, jako jsou šaty. Popíjíte-li víno nebo šampaňské, mějte je na sobě. Při jídle je sundejte. Moderní rukavice se dají rozepnout na zápěstí.
 • Mimochodem, za tuto změnu může pravděpodobně císař Franz Joseph I. Jeho manželka, Alžběta Bavorská (“Sissi”) si na svatební hostině sundala k jídlu rukavice jako jediná – jednalo se o značné faux pas. Aby nebyla uvedena do rozpaků ona i celá společnost, sundal si je i její manžel – a po něm i zbytek společnosti.
 • Máte-li odhalená ramena na velmi formálním plese, jsou dámské rukavice až k bicepsům nezbytností.

Šperky

 • V Česku se velmi těžce shání k zapůjčení tiára s diamanty. Postačí tedy obyčejná, která je ale velmi efektivní. Máte-li tiáru, je vhodné si vyčesat vlasy nahoru. Tiára pak lépe drží a vypadá lépe.
 • Vezměte si ty nejlepší šperky, které máte.
 • Pozor, dáma na plese nenosí hodinky!

Kde nakoupit

 • Krásné šaty, rukavice na ples a dámskou obuv prodává House of Fraser (affiliate). Taneční obuv prodává Supadance.
 • Výborným zdrojem informací o etiketě a dress code na plesech je rakouský magazín Dresscode.