Jak dlouhé kalhoty nebo sukni může nosit žena do práce

Délka sukně u formálního oblečení do práce Na stránce Elegantně.cz na Facebooku se jedna naše čtenářka zeptala, jak dlouhé kalhoty může nosit žena. Otázka je trochu komplikovanější než u muže, proto jsem jí rozdělil podle příležitostí:

Formální/business oblečení

Kam: Banky, pojišťovny, jiné finanční instituce, státní správa a samospráva, advokátní kanceláře, obchod, reality, PR agentury, poradenství, účetnictví, farmacie a zdravotnictví, realitní kanceláře.

Sukně: Maximálně pod (raději) nebo těsně na kolena (to už je riziko). Někdo může risknout ještě dva až čtyři centimetry nad kolena. Punčochy jsou povinností. Punčochy by měly být v tělové barvě pro světlé sukně a tmavé (černé) pro tmavé sukně. Je vhodné mít v šuplíku dvoje náhradní punčochy.

Modelka na obrázku vpravo má model od firmy T. M. Lewin, sako a sukně aktuálně za 199 liber.

Kalhoty: Dlouhé. Mohou být položeny na nebo se takřka dotýkat nártu, ale nesmí již být viděn kotník (i kdyby to byla zrovna móda).

Modelka na obrázku vpravo dole má formální kalhoty od firmy T. M. Lewin za aktuálně 70 liber.

Boty: S uzavřenou špičkou (nehty nejsou vidět) na menším podpatku (tedy ani bez podpatku, ani s vysokým podpatkem) a s uzavřenou patou. Paradoxně většina Češek pobíhá v kancelářích takřka v pantoflích, ne-li přímo v nich.

V práci by se lidé měli soustředit na vaši tvář a dívat se vám do očí, nikoli na vaše nohy, k čemuž by mohly svádět boty na vysokém podpatku nebo vaše krásná pedikúra.

Neformální oblečení do práce

Kde si to můžete dovolit: Reklamní agentury (nikoli ale public relations agentury), IT firmy, oděvní firmy, kosmetika, call centra.

Sukně: Maximálně nad kolena (zhruba 2 – 4 centimetry), punčochy jsou povinností (to proto, abychom my muži mysleli v práci na práci a ne na jiné věci :-)).

Kalhoty: Dlouhé nebo sedmi osminové. Kratší říkají, že se jdete někam flákat (kratší nohavice se vyrábí pro to, abyste si opálila nohy nebo se mohla brouzdat vodou – obojí se v práci většinou nedělá; dalším důvodem, proč se vyrábí krátké kalhoty, je, že v přírodě narozdíl od vaší kanceláře nefunguje klimatizace – a vy jdete do kanceláře, nikoli do přírody). Nesmí se ale jednat o kalhoty typu Bermuda (ty jsou opět určeny na pláž).

Boty: Mohou být s otevřenou špičkou, podpatek je stále vhodný, stejně jako uzavřená pata. Nikoli sandály (nechcete-li zapadnout mezi ajťáky) nebo tenisky. První říká, že se chystáte do přírody, druhé na sport. A opět: Vy jdete do práce.

Kde koupíte dámské oblečení do práce?

Např. u  T. M. Lewin nebo firmy Charles Tyrwhitt LLP.

Napsal Robert Němec 18. července 2011.