Jak se obléknout do školy – zážitky a zkušenosti

Oblek pro studenty od Brooks Brothers
Došel mi newsletter od Brooks Brothers, jak by se měl oblékat středoškolský student do školy. Bude-li vám to připadat přehnané, vězte, že mnoha státech světa jsou pro chlapce povinné do školy kravata, košile a společenské kalhoty ve formě školní uniformy.

Ostatně, nosili je i v Harry Potterovi.

Obecně, čím prestižnější střední škola, tím si většinou více potrpí na oblečení. Když se podíváte, v čem chodí na nejlepší střední škole ve Velké Británii (viz jejich PDF), zjistíte, že učí kluky pohybovat se běžně ve fraku.

A když už jsme u toho Etonu – chtěl jsem si u New & Lingwood v Londýně, kteří pro ně dodávají oblečení, koupit jejich krásné manžetové knoflíčky. Bohužel, prodavač mi je odmítl prodat, protože jsem Eton nevystudoval.

Jak jsem se oblékal ve škole

Pamatuji, že i já i brácha jsme šli 1. září do první třídy v obleku – jenom boty jsme neměli nejvhodnější. A i další 1. září jsme měli většinou oblek.

Na gymplu jsem sem tam nosil sako. Myslím, že jsem byl jediný. Samozřejmě, že to chtělo trochu odvahy, ale člověk musí být statečný. :-) Stejně, jako učit se odlišit se ve všech dobrých věcech.

Jedna moje kamarádka nedávna na Facebooku psala, že jejich vysoká škola v USA poskytuje svým studentům obleky na zapůjčení, aby v nich mohli chodit na pracovní pohovory (v západním světě se na pohovory chodí takřka výhradně v obleku). Domnívám se ale, že kdo není na oblek zvyklý, může se v něm cítit nevhodně a pak být u pohovoru zbytečně nervózní. A různé školní události jsou příležitosti, kdy se studenti naučí se v obleku pohybovat. Nemluvě o tom, že oblek v Británii se dá koupit již za 60 liber.

Oblek byl zaveden jako revolta proti establishmentu

Možná se vám zdá oblek pro studenty jako něco přehnaného. Není tomu tak. Zaprvé již mladý muž se musí naučit se v obleku nenuceně pohybovat, pečovat o něj, vázat kravatu atd.

Dandy Oscar Wilde

Oblek paradoxně zavedl jeden z poslanců britské Labour Party jako boj proti establishmentu – tehdy totiž muži nosili to, co dnes připomíná žaket.

V 60. letech nosili mladí muži ve Velké Británii, kteří manuálně pracovali, oblek právě proto, aby se vymanili z vlivu své nižší třídy. Když si vzali pánský oblek, hned jim připadal život snazší, lehčí, elegantnější – a cítili se, že se zařazují do vyšší vrstvy a vypadají více sexy.

Následně se snažili nosit oblek, ale ještě více vynikat. Karl Lagerfeld se tak obléká dodnes. Jiný příkladem jsou filmy Austin Powers. Muži chtěli vyniknout, odlišit se a prokázat originální vkus. Bylo to ve stylu “Naši rodičové byli možná dělníci, ale my již vypadáme a žijeme jako Oscar Wilde.”

Můžete se podívat, jak to sluší v obleku studentům z USA:

A jaké jsou vaše zkušenosti, zážitky a názory na oblekání na českých školách?

Napsal Robert Němec 31. srpna 2011.