Kozel zahradníkem: Marks & Spencer komentuje pánskou módu pro Podnikatel.cz

V poslední době mě dost rozohnily dva články o pánské módě v českých mediích. Podívejme se na první případ, kdy aktuální pánskou módu komentuje módní dům, který je už „vyšel z módy“.

Web Podnikatel.cz vyměnil dodavatele obsahu o pánské business módě z pietro filipi na Marks & Spencer. Z bláta do louže, chtělo by se říct.

Nebo možná ještě hůře. Nemohu ten článek dohledat, ale v jakýchsi britských seriózních novinách jsem viděl titulek ve smyslu Is Marks & Spencer going out of fashion? Nicméně, alespoň jsem narazil na jeden článek v The Times, který už před čtyřmi lety tvrdil, že „Now it (M & S)’s out of fashion.

Takže firmu, která ztrácí podíl na trhu a snižuje se jí obrat, bych ke komentování aktuálních trendů nepouštěl. Nemluvě o tom, že nebude popisovat „co a jak se nosí“, ale „co potřebujeme prodat u Marks & Spencer“.

V úvodním článku se tak dočtete nesmysly jako:

  • obleky se stále zeštihlují (to už podobné české články tvrdí několik let – za tu dobu by naše obleky byly štíhlejší než my sami; navíc to není už tak docela pravda),
  • černá košile se hodí ke světlému obleku (pokud si chcete hrát na mafiána nebo hip-hopera, pak ano),
  • pro formální příležitosti nám doporučují vlněné obleky, hedvábné kravaty a košile z kvalitní bavlny (při jiných příležitostech nás míní narvat do acetátu a polyesteru? Navíc zrovna M & S moc kvalitní bavlnu nemají).

A i když se může jednat o pomluvy, od jejich konkurence jsem neslyšel žádné pochvaly na střih ani kvalitu látek či výroby. A sám jsem tam také přestal nakupovat.

Abych Marks & Spencer nekřivdil: prodávají dobré potraviny, seženete tam ubrousky na čistění kravat, pár doplňků, které jinde v Česku nevedou a celkem jdou i jejich ponožky.

Napsal Robert Němec 17. dubna 2009.