Novinky v oblékání v londýnských klubech – jaro/léto 2010

Měl jsem to potěšení zúčastnit se London Fashion Week Autumn/Winter 2010 v únoru 2010. Při této příležitosti jsem měl tu čest navštívit několik party jak na samotném London Fashion Week, tak v luxusních londýnských klubech. Jaká je tedy aktuální móda v londýnských klubech?

(Pokud jste nečetli můj článek Jak se oblékají v londýnských klubech, přečtěte si jej, protože na něj navazuji.)

Dámská móda

Oblečení a úpravy u žen zůstala nezměněna: londýnské ženy se do klubu vždy upraví jako na ples – včetně lodiček. Čemuž se obdivuji, protože vystoupíte z metra, taxíku nebo limuzíny – a čeká vás většinou několik desítek minut stání ve frontě před klubem (o délce oblečení viz níže). A vzhledem k tomu, že v únoru byla celkem vlezlá zima, jsem ty dámy v lodičkách a šatech obdivoval.

Ono stání ve frontě před klubem je prostě londýnský zvyk a marketing zároveň. Marketéři to vysvětlují tím, že čím více vám ztíží a znepříjemní přístup do klubu, o to více budete šťastní, až budete uvnitř. A o to více si budete vážit toho, že jste v klubu – protože jste si museli složitě shánět pozvánku (vstup je jen pro členy nebo na pozvánky), vystát ohromnou frontu, přesvědčit ochranku, že jste správně oblečení, že máte tu správnou pozvánku, že to na guest-listu jste opravdu vy…

Nemluvě o tom, že se vám pak rozhodně nebudete chtít absolvovat toto v jiném klubu a zůstanete hezky v tom prvním.

Zpět k oblečení: klasika u žen jsou tedy šaty nebo sukně – a to spíše (výrazně!) kratší než delší. Odhalené nohy prostě frčí. Tedy: šaty nebo sukně se nosí nad kolena. Nejsem odborník na dámskou módu, ale všiml jsem si, že v případě sukně byla sukně v kontrastu s vrškem.

Pánská móda

Menší posuv v oblečení byl u mužů – především na party v klubech, kde byli lidé z oboru (fashion). Muži měli mnohem více saka až obleky – zhruba tak v polovině případů. Ale: v klubech se nenosí příliš kravaty, ba ani kravatové šátky. Naopak kapesníček v saku je normou. Někdy je kapesníček hodně (barevně) výrazný.

Častý případ byly například džíny se sakem, případně blejzrem. Blejzr je hodně oblíbený.  Standardem je u mužů pánská košile.

Chcete-li vypadat cool, vezměte si košili na manžetové knoflíčky, ale manžetu narovnejte a nespínejte. Manžeta sice vidět hodně z rukávů, ale je to extravagantní a nápadné. Viděl jsem tak i DJ.

P. S. Chcete-li zařídit vstup na London Fashion Week nebo do londýnských klubů, napište mi prosím na nemec@robertnemec.com.