O fotoblogu Móda na ulicích po měsici a půl fungování

29. července 2008 jsme publikoval první příspěvek do fotoblogu Móda na ulicích. Čtenářka Markéta se mě včera v jednom příspěvku zeptala na několik věcí, na které bych rád odpověděl všem (některé otázky jsem přidal sám).

Jak často fotíš do fotoblogu Móda na ulicích?

Jak kdy. Je to můj koníček, takže si nedávám žádné limity. Snažím se aspoň jednou týdně mít celý den při sobě fotoaparát (poznámka z října 2009: protože už jezdím do práce autem a Elegantně.cz se věnuji po večerech, nenosím již sebou fotoaparát :-().

Vezmu si fotoaparát cestou do práce, na oběd a pak třeba chodím hodinku v podvečer po městě a vyhlížím lidi.

Samozřejmě, že někoho krásně oblečeného potkám zrovna když u sebe nemám fotoaparát (např. včera jednoho oblečeného pána z Německa).

Věnuji se i ale mnoha jiným zálibám. Také mám osobní život, řídím dvě firmy, věnuji se klientům a hodně cestuji, takže ne vždy je na focení čas. Ale jak jsem řekl, je to moje záliba. Nemusím plnit ničí očekávání. Nemám z Elegantně.cz žádné příjmy.

Jsi fotograf?

Naprosto ne! Jsem naprostý fotograf amatér – začátečník. Ale časem se chci vypracovat.

Fotíš opravdu elegantně oblečené lidi?

Kéž by! Jsem rád, že když v té své dědině objevím alespoň trochu zajímavě oblečené lidi. Čekat, že v té mé vesnici půjde po ulici dáma oblečená od Armani Privé nebo muž od Brioniho a já ještě budu mít sebou fotoaparát a budu mít čas, je dosti bláhové.

Takže se mohu rozhodnout: buďto nevyfotím skoro nikoho (protože budu hledat jenom opravdu elegantně oblečené lidi), nebo budu fotit lidi, kteří jsou aspoň pěkně oblečeni. Pokud bych fotil jenom skutečně elegantně oblečené lidi, bude zde – vzhledem k tomu, že je to jenom můj koníček – jedna fotografie za měsíc. Dávám přednost druhé možnosti. I když chci samozřejmě více hledat.

Marně hledám elegantní muže. Většinou si to zkazí např. délkou rukávu u saka. Nebo botami, páskem, kombinací košile, kravaty a saka atd. U mužů (vzhledem k tomu, že se v pánské módě dost vyznám) jsem hodně přísný.

Fotíš v Brně?

Bydlím v Brně. Zde také nejvíce fotím.

Dříve jsem bral fotoaparát i do Prahy. Jezdím tam každý týden. Ale od rána do večera mám jednání, takže nemám čas na focení. :( Nicméně lidé jsou tam v průměru mnohem lépe oblečeni. Hlavně v business centrech je na lidi radost pohledět.

(A do dneška vzpomínám na marketingovou ředitelku jistého developera, která měla na sobě jednou snad nejkrásnější (zlatý) kostým, jaký jsem kdy viděl.)

Vzal jsem tuhle fotoaparát i do Vídně, ale i když jsem si ráno zkontroloval baterku, vybila se mi velice rychle.

Fotíš jenom hezké lidi?

Každý může být hezký. Je těžké mít na sobě hezké oblečení a nebýt hezký. Kdo dbá na své oblečení totiž dbá i na to, jak vypadá celkově. Muž i žena na sobě mohou zapracovat, aby byli hezcí – i od krku výše.

Včera jsem byl v klubu s jedním kamarádem. Dříve vypadal děsivě. Ale konečně změnil účes a oblečení a nyní vypadá o 200 % lépe. A o dalších příkladech, kdy se z ošklivého káčátka stala krásná princezna bych mohl vyprávět hodiny. Stejně jako znám ženy i muže, jejich věk již značně pokročil – a přesto vypadají nesmírně elegantně.

Na druhou stranu, nevybírám si, jak dotyčný vypadá, ale co má na sobě a jak působí.

Fotíš jenom mladé lidi?

Nechci fotit jenom mladé lidi a už vůbec ne jenom mladé dívky a ženy. Ale na rovinu přiznám, že mám zatím trochu problém oslovovat starší ročníky a říkat jim: „Mohl bych si vás prosím vyfotit?“ Ale pracuji na tom.

Ve Vídni jsem oslovil jednoho velmi elegantního staršího pána, ale nechtěl se nechat fotit. To samé jedna starší dáma v Brně. U mladých nenarážím až na výjimky na naprosto žádné problémy.

Mladí také na sobě mají obecně zajímavější věci než starší. Mám rád oblečení, které je elegantní a zároveň vynikne, kterým člověk prozáří vše kolem.

Co řekneš na závěr?

Můj web je na počátku. Mějte se mnou trpělivost, ať mohu nejen fotoblog Móda na ulicích vypracovat k co největší dokonalosti.

Napsal Robert Němec 18. září 2008