Fotogalerie a reportáž z plesu ve Vídni

Měl jsem to milé potěšení zúčastnit se plesu Rudolfina Redoute, což je nejstarší ples ve Vídni, který pořádá studentská organizace.

Lidé a prostory

Plesy se ve Vídni konají především v císařském Hofburgu. A i když Pupp v Karlových Varech nebo Žofín v Praze jsou překrásné prostory, přeci jenom se císařskému Hofburgu rovnat nemohou. Nemluvě o tom, že ples se koná v osmnácti sálech. Zde vidíte jeden z nich (nikoli hlavní):

ples-viden-zeremoniensaal-2

 

Na ples se sjede odhadem 8 000 lidí z celého světa, možná i více. Proto jsou u vchodu menší problémy a nechcete-li stát dvacet minut ve frontě, doporučuji si vstupenku vyzvednout již před večerem.

Výhoda ohromného počtu sálů je i v tom, že máte na tanec opravdu dostatek prostoru.

Co vás ale naprosto ohromí a uvolní, je příjemnost celého plesu. I když je neskutečně na úrovni a elegantní, nikdo si na nic nehraje, nepředvádí se – nebo si toho alespoň nevšimnete. Na českých plesech a akcích mám často pocit, že si mnozí až většina účastníků potřebuje něco dokazovat a pózovat. Zde ne. Vše je neskutečně přirozené a uvolněné – a přitom tak krásné.

ples-viden-zeremoniensaal

 

Dress code

Předepsaný dress code byl pro pány smoking nebo frak (podívejte se na podrobný dress code na plesy a jaké boty si máte vzít na ples). Ve fraku přišla zhruba třetina pánů, a to mladých i starších. Přitom minimálně třetině účastníků bylo pod 25 let a polovině pod 40. A musím říct, že i velmi mladým pánům to ve fraku slušelo:

frak-mladik-viden-2012

 

Ono to slušelo všem:frak-vecerni-toaleta (1)

 

Frak totiž sluší mladým i starší:ples-viden-frak-mladi-stari

 

Možná by stálo za to zamyslet se nad tím, zda nenosit frak častěji i v Česku. Frak totiž opticky velmi dobře tvaruje postavu a skrývá její případné nedokonalosti.

Pro dámy samozřejmě platily dlouhé šaty až na zem. A i když studentek bylo opravdu požehnaně (ostatně, součástí plesu je i obřad „uvádění do společnosti“ a pořádá jej studentská organizace), každá měla způsobně dlouhé šaty.

Ples Rudolfina Redoute má ještě jednu zvláštnost: do půlnoci musí všechny dámy nosit škrabošku (masku), což všechny snad až na asi dva případy dodržovaly. Jedná totiž o maškarní bál. Zároveň do půlnoci funguje dámská volenka – takže pán musí počkat, až jej dáma vyzve k tanci.

Tanec

Jdete-li na nějaký z nejlepších plesů v Praze nebo Brně, zjistíte, že tančí velmi málo lidí. Na plesech ve Vídni se oproti tomu skutečně tancuje. Hudba hraje v šesti sálech a v některých se kapely střídají, takže si můžete vybrat tanec, na jaký máte zrovna chuť.

Překvapila mě především polka. V Česku vám na ni zahrají maximálně Kabáty a dav pak nadšeně zpívá, „že si to tady všechno rozkradem“ a pak se popereme „nožem a sekerou“. Ve Vídni vám orchestr zahraje Dvořákovy Slovanské tance. Naprosto nechápu, proč nevyužíváme na českých plesích tohoto českého genia pro typicky český tanec.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=H2amTjF_mkM]

Ale můžete si zatancovat i na house nebo funk. Pro mne asi nejfamóznější bylo vystoupení saxofonisty TomX, který opakovaně předváděl neuvěřitelně strhující výkon. A kdybych slyšel za celý večer jenom jeho, byl bych spokojen.ples-viden-tomx

 

A na funk i house se divoce tančilo, stejně jako v jiných sálech třeba na jazz. Jediné, co mi scházelo, byl shuffle, který se hraje snad na všech českých studentských plesích (tančí se na ně skladby od LMFAO).

Klasický program, který známe z českých plesů, v podstatě neexistuje. Na českém plese mají organizátoři tendenci vám ukázat několik módních přehlídek, tanečních vystoupení, kouzelníka, ohňostroj, tombolu (jejíž vyhlašování zabere minimálně půl hodiny), fakíra a dalších prvky – díky kterým na tanec samotný takřka nezbývá prostor. Zde jenom na začátku proběhne předtančení, což je uvádění dívek a mladých můžů do společnosti. Předtančení je krásné – a navíc zadarmo.

Mimochodem, má snad ještě někdo zájem o tomboly, v kterých vyhráváte věci, u kterých přemýšlíte nad seznamem nejbližších obdarováníhodných nepřátel?

O půlnoci se v hlavním sále tančí čtverylka (Quadrille), které si starší ročníky možná pamatují ze dvora Napoleona I. a mladší z Alenky v říši divů. Že tanec neovládáte? Vynikající taneční mistrová celý sál čtverylku samozřejmě velmi rychle naučí. O tanec je takový zájem, že to v hlavním sále vypadá takto:

ples-viden-ctverylka

 

Při tanci sundávají masky a páni již mohou vyzvat dámu k tanci.

Stav hlavního sálu kolem jedné hodiny ráno:

ples-viden-jedna
A zhruba v půl druhé:

ples-viden-pul-druhe

Tomu, kdo vydrží až do konce plesu v pět hodin ráno, je podávána snídaně se šampaňským.