Přiznávám: Móda na ulici není Sartorialist – prosím, čtěte jako první

Protože se v diskuzi na webu Modní peklo kritizuje rubrika Móda na ulicích na Elegantně.cz, rád bych ji vysvětlil. Tento fotoblog je totiž navíc extrémně navštěvován, i když jsem do něj přispíval jenom zhruba dva měsíc a již tři roky jej takřka neaktulizuji – z důvodů, které najdete níže.

Raději píši články, kde věci vysvětluji. Fotoblog je nejméně přínosnou částí Elegantně.cz – bohužel. Na druhou stranu, fotografií je na internetu mnoho, kvalitních informací málo. Proto se snažím nyní předávat spíše informace (příklad).

Přiznávám, že jsem se inspiroval ve webu Scotta Schumana Sartorialist, který mi byl vzorem. Všimněte si, že pan Schuman primárně chválí.

Chtěl jsem si zkusit, jak takový experiment dopadne v Brně. Také lidi raději chválím a povzbuzuji – ostatně, patří to k dobrému vychování. A tak jsem se v létě 2008 začal většinou cestou z práce toulat ulicemi Brna a hledat někoho, kdo by byl elegantně oblečen a koho bych mohl vyfotografovat.

První problém byl při každé výpravě někoho vhodného objevit. Chtěl jsem, aby byl fotoblog živý a články přibývaly co nejčastěji. A tak jsem stál před rozhodnutím: přidávat články do fotoblogu jednou např. za měsíc a strávit s hledáním desítky hodin, nebo dávat ukázky i ne zcela dokonalých příkladů, ale za to častěji?

Nechtěl jsem totiž trávit s hledáním příliš mnoho času – vždy jsem jednomu “fotovýletu” věnoval zhruba půl hodiny až hodinu – což byly možná chyba.

Nebyl totiž problém jenom někoho objevit, ale následně jej i přesvědčit, že mohu její nebo jeho fotografii zveřejnit na internetu. Mnozí zřejmě tušili, že u nás máme tendenci spíše kritizovat.

Takřka nemožné bylo a) objevit, b) přesvědčit elegantně oblečené starší ženy a muže – a to jsem chtěl fotit hlavně muže!

Aby měli čtenáři zajímavý obsah častěji, rozhodl jsem se, dávat do Módy na ulicích i příklady, které rozhodně nejsou dokonalé, ale jsou alespoň trochu zajímavé. Navíc mě opravdu nebavilo trávit deset hodin s výběrem jednoho dokonalého outfitu.

Hledejte alespoň trochu dobré příklady

Jan Pavel II. jednou řekl: “Přidejte se k dobru, kdekoli se objeví.” A tak jsem se snažil ve svých komentářích k jednotlivým fotografiím spíše vyzdvihnout alespoň ty dobré prvky v oblečení. Ostatně, považoval bych za nezdvořilost, kdybych někoho vyfotil na ulici s viditelnou tváří a následně jej zdrtil kritikou. Ostatně, jak se píše v bibli: “Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?”

Obzvláště u žen platí, že nedokonalosti máme přecházet a chválit to dobré.

Věřte mi, že kritizovat je snadné a na každém z nás by se mnohokráte našly chyby. (Ostatně, pak bych zde mohl psát velmi často o tom, jaké chyby dělám já sám. :-) Na druhou stranu vím, že ne je vždy chyba úmyslná – Např. onehdy jsem měl k obleku vzorovaný černý pásek, na což jsem byl upozorněn. Vysvětlil jsem, že se mi ráno ten správný opasek poškodil a jiné moje černé pásky nemají sponu, která by mi ladila k těmto manžetovým knoflíčkům.)

A když už konstruktivně kritizovat, pak pokud možno v soukromí, nikoli na veřejnosti.

Také je pravda, že se i moje znalosti v oblasti módy se vyvíjí – a dnes dokáži posuzovat – snad – o něco lépe, než když jsem fotoblog zpracoval.

Ve fotoblogu na Elegantně.cz nehledejte dokonalé příklady

Přiznávám, že hledáte-li v mém fotoblogu vynikající příklady, jak se dokonale elegantně obléknout, nenajdete je. Je to výsledek toho, co jsem byl v daném čase a prostoru získat. Považujte to vskutku za výsledek experimentu. A protože jsem byl trochu unaven hledáním a přesvědčováním elegantně oblečených lidí, přestal jsem do rubriky Móda na ulicích přispívat.

Elegantně.cz však obsahuje mnoho dalších stránek, které vám, jak alespoň doufám a přeji si, pomohou.

A mám svou práci, která mě dost vytěžuje, takže nemohu blog aktualizovat tak často. 

Trochu se mi nelíbí na mnohých českých fotoblozích, že převážně kritizují. Kritizovat je snadné. Myslím si však, že je vhodné hledat alespoň trochu dobré příklady. A i když je nejsou dokonalé, je lepší něco trochu lepšího než průměrného.

Napsal Robert Němec 2. září 2011.