Tipy a triky na chytré nákupy oblečení v Londýně

 

O nákupech v Londýně jsem psal již mnohokrát, ať se to týkalo nákupu obleků (před tím jsem o nákupů obleků napsal krátkou noticku), obecného přehledu nakupování a dalších tématech.

Protože ale zkušeností není nikdy dost, přidávám další a aktuální:

Kde co koupit a nekoupit:

 • Menší rodinné obchody mají velmi dobrý poměr cena/výkon. Obzvláště doporučuji obchody v Burlington Arcade a Piccadilly Arcade – ostatně, je to nejlepší, nejrychlejší a nejkrásnější cesta, jak se dostat ze Savile Row na Jermyn Street. Mnohé z nich mají opravdu krásné a kvalitní zboží.
 • Pánské oblečení, jako svetry, kalhoty, kravaty nebo kapesníčky hledejte i na Savile Row, případně u Crombie. Ti jsou před Savile Row na Conduit Street. Na Savile Row se přitom nemusíte bát nijak děsivých cen (nepůjdete-li samozřejmě k těm nejdražším). O to vyšší ale naleznete kvalitu. Navíc věci, které nakoupíte zde, nenajdete nikde jinde (např. stejnou barvu a střih svetru).
 • Pozor ale, na Savile Row (a v některých menších obchůdcích i jinde) ale nemají otevřeno v neděli, v sobotu často jen dopoledne a zavírají často již v pět odpoledne. Nákupy zde tak neplánujte na večer.
 • Na konci Savile Row, neodpočíte-li na Vigo Street směrem k Regent Street, ale doprava, objevíte překrásný třípatrový dům, kde má všechny své řady zastoupen Ralph Lauren. Rozhodně doporučuji projít si celý dům od sklepa (sic!) až po třetí patro, i kdybyste si nic nechtěli kupovat.
 • Nemají-li něco v obchodě, zeptejte se. V Turnbull & Asser jsem jim řekl, že bych potřeboval šerpu. Neměli ji v obchodě, ale zavolali do jejich pobočky v Harrods a další den mi ji prodali. Podobně ochotní byli i jinde (třeba u Ede & Ravenscroft).
 • Dámské košile v obchodě Charlese Tyrwhitta (affiliate) na Jermyn Street již neprodávají. Říkali mi, že je nabízí již jenom v jejich e-shopu. Podle jejich webu prodávají dámskou kolekci jenom v outletech a v zahraničí. Přitom dámské košile prodává Tyrwhitt s vynikajícím poměrem cena/výkon (tu vyšší/dražší řadu).
 • Naopak, jejich konkurent T. M. Lewin (affiliate) má na Jermyn Street speciální prodejnu dámských košil, kde prodávají i elegantní sukně a kalhoty.
 • Podobně má Charles Tyrwhitt v nabídce na Jermyn Street doslova jen několik kousků svých vyšších řad (Black Label, Sea Island atd.). Vždy mě odkáží na e-shop, že je v prodejně v podstatě neprodávají.
 • Velmi dobře se mi nakupuje v  House of Fraser (affiliate) na Oxford Street, stejně jako v Selfridges. Pro nejlepší úlovky je zde ale potřeba být již v první den výprodejů, kde je možno získat pánský oblek od Zegny za 500 liber a košili od Zegny za 95 liber. House of Fraser je dobrý na džíny a polo shirty, Selfridges zase na obleky a kabáty.
 • Zajímá-li vás mainstream, zajeďte si na nákup do obřího nákupního centra Westfield. Naleznete zde 322 obchodů, takže pravděpodobnost, že zde nakoupíte, co hledáte, je celkem velká.
 • Dámské oblečení se naopak nejlépe nakupuje v Harrods (na druhém místě je House of Fraser) . Obzvláště v době výprodejů zde seženete značkové oblečení doslova za hubičku. Naopak, pánské oblečení mi přijde v Harrods předražené a výběr slabší. Výjimkou jsou džíny a kravaty, které zde mají velmi dobré a v době výprodejů i levné.
 • Když už jsme u Harrods: Mnoho opravdu výhodného oblečení (dobrá kvalita za dobrou cenu) nemá v e-shopu. V e-shopu má jenom dražší kousky. Chcete-li tedy výhodně nakoupit v Harrods v době výprodejů, musíte do něj zajít osobně. Mimochodem, jejich private label pánské ponožky jsou jedny z nejlepších, které jsem kdy vyzkoušel.
 • Když se vám něco opravdu líbí, kupte to. Když se vám to nelíbí nebo vám to nesedí, nekupujte to jenom proto, že je to ve slevě nebo že je to značka.
 • Za jedny z nejlepších přípravků na holení považuji Truefitt & Hill. Bohužel v jejich kamenné prodejně na St. James’s Street mají podstatně vyšší ceny než v jejich e-shopu. Jejich prodavači o tom ani neví.
 • Košili si vždy vyzkoušejte. Každý výrobce šije košile trochu jinak. Důležité je zkontrolovat a) jak vám sedí kolem krku, b) není-li moc těsná nebo volná, c) zda ramena končí tam, kde končí ramena, d) jak jsou dlouhé rukávy.
 • Nenechte se zlákat akcemi typu “Tři za cenu dvou”, když chcete jenom jednu věc. Pokud se se vám ta druhá věc nelíbí, nemá cenu, abyste vydávali na nákup dvakrát více peněz, než kolik jste původně plánovali (chtěli jste koupit jenom jeden kousek). Je lepší peníze ušetřit a pak je raději investovat do něčeho, co vám opravdu sluší.
 • Ještě jednou: Je lepší koupit za o něco vyšší cenu věc za standardní cenu, než za sníženou cenu, co vám nesedí.
 • Na nákupy choďte tak, abyste si mohli co nejsnáze odložit oblečení. Některé dámy vyráží např. v legínách, protože si pak snadno mohou zkoušet sukně a šaty.

Dámská a pánská obuv

 • Ve špičkových prodejnách obuvi vám nejprve změří každou nohu zvlášť. A pak vám botu otevřou a nazují botu na vaši nohu. Vím, že je to trochu divné – ale naopak oni se tváří divně, že si chcete nazouvat boty sám. Mimochodem, věděli jste, že většinou máme každou nohu trochu jinak velkou?
 • Velmi pohodlnou dámskou obuv, především pak kozačky a kotníčkové boty nakoupíte v prodejně DUO boots na 21 Slingsby Place (vedle Covent Garden). Nejenom, že je kvalitně udělaná, ale změří vám i obvod lýtka a šířku chodidla – a podle toho vám přinesou botu na míru.

Péče o boty

 • U Barker Shoes v Princes Arcade mi poradili, kde sehnat kartáče na boty s nejlepším poměrem cena/výkon – v suterénu obchodního domu John Lewis na Oxford Street. Špičkoví prodejci bot na Jermyn Street prodávají kartáče na boty za 30 až 40 liber – což mi za jeden kartáč přišlo hodně.
 • Na druhou stranu Justin Patrick, který leští boty u Gieves & Hawkes, mi poradil, že nejlepší kartáče mají u Berluti. Nestihl jsem se v prodejně Berluti zastavit, ale dokáži si představit, že cena bude značně vysoká. Dobrý poměr ceny a výkonu u kartáčů mají i u Russell & Bromley na Jermyn Street (Russell & Bromley je i na jiných ulicích, já je ale kupoval na Jermyn Street).
 • Justin Patrick také prodává vynikající sadu krémů na leštění a péči o obuv, stejně jako vám je sám vyleští (bohužel jsem nestihl vyzkoušet).
 • Na Jermyn Street je i Jones Bootmaker, kde mají občas zajímavé věci. Boty nepatří ke špičce, ale zase stojí pod 100 liber. Nyní jsem zde ve výprodeji koupil masivní napínáky z cedru za 18 liber.
 • Gieves & Hawkes prodává i velmi dobrou sadu na čištění péči o boty.

Smlouvejte a dosáhnete na ještě větší slevy

 • Vyzkoušel jsem si, že v menších britských obchodech se dá smlouvat – a to i v době slev. Ptal jsem se většinou: “Když si vezmu toto a tamto, byla by celková cena X?”, kde X bylo zhruba o 10 % než běžný součet zlevněných věcí. Zatím mi to vždy vyšlo. V krejčovství Scabal mi dokonce nabízeli slevu sami.
 • Na druhou stranu, nemá cenu čekat vždy na výprodeje – obzvláště, jedná-li se o krásnou věc. Při posledním výprodeji jsem si chtěl u Turnbull & Asser koupit knoflíky do smokingové košile. Řekli mi, že tyto vyprodali již v listopadu. Podobné to bylo u Ede & Ravenscroft.

Napsal Robert Němec 8. ledna 2012