Jak zkombinovat barvu pánských bot s oblekem nebo jiným oblečením?

Jak zkombinovat barvu pánských bot s barvou obleku?

Chtěl bych se Vás také zeptat, zda byste byl tak laskavý a doporučil mi vhodnou obuv. Jsem v kontaktu s Vámi doporučeným obchodem Pediwear a jsou velice příjemní a ochotní. V našich prodejnách obuvi plných brigádníku se na to neodvážím zeptat.

Potřeboval bych obuv na svatbu k běžnému pánskému obleku hodně tmavě hnědé barvy s téměř neznatelně modrými (vypadají spíš černě) jemnými proužky. Mohu mít tmavě hnědé boty? Nebo i světlé hnědé? Nebo je nutné mít černé? Mohu-li Vás otravovat.

Pokusím se objednat nějaké Loake McQueen, nebo Bogart.

S díky, pozdravem a přáním pěkného dne

Odpověděl Robert Němec:

Pánové mají výběr obuvi relativně jednoduchý. Pravidlo je totiž následující: hnědé boty ke světlým pánským oblekům a neformálnímu oblečení (včetně blejzru/blazeru nebo neformálního obleku). Černé pánské boty se naopak hodí ke všemu, pokud to není světlé nebo hnědé.

Doplňkové pravidlo se týká společenského kritéria: ke společenskému obleku se nosí vždy černé boty (ideálně uzavřené typu Oxford). Pokud nejste Ital, nemůžete si vzít ke tmavému obleku (nebo i tmavým džínům) hnědé boty. Ve Velké Británii si dále nemůžete po šesté hodině večerní vzít jiné než černé boty (vzpomínám si, jak si nad tím jeden mladý americký finančník ze City na fóru The London Lounge zoufal).

Obecně se barva pánských bot/obuvi musí blížit barvě kalhot. Pokud tedy máte tmavě hnědý oblek (což na svatbu mimochodem nedoporučuji), můžete mít tmavě hnědé pánské boty. Ve světle hnědé, stejně jako černé obuvi byste naopak vypadal divně.

Zajímavý případ nastává u bílých kalhot: vzhledem k charakteru bílé můžete mít bílé, hnědé i černé boty. Vždy však bude dojem úplně jiný. Podobně je to u modrých kalhot, především u jeansů – v závislosti na jejich barvě můžete mít hnědé i černé boty. Samozřejmě záleží, jak hnědé jsou ony hnědé boty.

K šedému obleku se hodí samozřejmě jenom černé boty.

Co se týče konkrétního výběru pánských bot:

K tmavě hnědému obleku bych doporučil Loake McQueen (http://www.pediwear.co.uk/loake/products/1111.php). Loake Bogard jsou ale univerzálnější (http://www.pediwear.co.uk/loake/products/1108.php).

Nezapomeňte, že čtenáři Elegantně.cz dostanou od Pediwear napínáky zdarma. Ale zeptejte se také, zda mají vaše pánské boty skladem! Abyste pak jako já nečekal na dodávku z jejich e-shopu měsíc, nebo i déle.

Posílejte mi vaše dotazy na nemec@elegantne.cz.

Napsal Robert Němec 6. října 2008